"Ölüm Sanat ve Mekân III Sempozyumu"

mimarizm.com / 02 Kasım 2012
"Ölüm Sanat ve Mekân Sempozyumu III"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gevher Gökçe Acar'ın "Ölüm Sanat ve Mekân" adlı seçmeli dersi kapsamında düzenlenen "Ölüm Sanat ve Mekân 3 Sempozyumu", Deniz Yolaç ve vefat eden diğer öğrencilere ithaf ediliyor.

Sempozyumun sunuş yazısında şu ifadeler yer alıyor:

"Ölüm bilinci şüphesiz tarih boyunca kültür ve sanat yaratmasında insanoğlunu tetikleyen etkenlerin başında gelmiştir. Zygmunt Bauman kültürü 'insanların farkında oldukları şeyi unutturmaya yönelik incelikli, karşı-anımsatıcı teknik bir aygıt' olarak tanımlarken, kaynağını ölüm bilincine ve ölüm gerçeğini unutma gereksinimine bağlar.  Ölü gömme ritüelleri, mezar ve mezarlıkların ortaya çıkışı tarihöncesi uzmanları tarafından insanlık eşiğinden geçmenin önkoşulu olarak kabul edilir. Ölüm kavramı, insanı hayatın geçiciliği karşısında kalıcı bir şeyler yaratma konusunda uyarmış ve sanat yapıtının doğuşuna zemin hazırlayarak başta plastik sanatlar, edebiyat ve müzik gibi alanlarda olmak üzere sanat yaratımının bütün dallarında estetik yönden en etkileyici yapıtların oluşmasına aracı olmuştur. Öte yandan ölüm gerçekleştiğinde, ölüyü dini inançlar çerçevesinde öte dünyaya hazırlama ve aynı zamanda geride kalanların ölüm acısını hafifletme çabalarının sonucu olarak ortaya çıkan mezar anıtları da, gene ölüm ve yaratma arasındaki ilişkinin somut kanıtlarını oluşturur."

Ölüm kavramının gerek birey ve toplumun yaşamındaki, gerekse sanat yaratımındaki yeri ve önemini felsefe, toplum bilimleri ve çeşitli sanat dalları üzerinden irdeleyerek vurgulamayı amaçlayan sempozyum, 5 - 7 Kasım 2012 tarihleri arasında MSGSÜ Fındıklı Kampusu'nda izlenebilir. 

Sempozyum programı için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :