"Her Şey Yerli Yerinde: Osmanlı Toplumunda Yer ve Mekân Şekillendiricisi Olarak İktidar İdeolojisi"

mimarizm.com / 21 Mart 2014
"Her Şey Yerli Yerinde: Osmanlı Toplumunda Yer ve Mekân Şekillendiricisi Olarak İktidar İdeolojisi"

                             


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)'ın "Mekân ve Yer" temalı konferans dizisi, Ekrem Işın ile devam ediyor.


"Her Şey Yerli Yerinde: Osmanlı Toplumunda Yer ve Mekân Şekillendiricisi Olarak İktidar İdeolojisi" başlıklı konferans, 28 Mart 2014 Cuma günü saat 15:30'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu' nda izlenebilir.

Ekrem Işın, konuşmasında, Osmanlı toplumunun tarihsel süreç içinde iktidar ideolojisinin belirleyici yaptırımlarıyla şekillendiğini ve iktidarın toplumsal hayat topografyasına müdahalesinin, bir istisna değil, genel bir kural olduğunu anlatacak. Işın, bu kuralın işlerlik kazandığı her yaşam alanında, "iskân etmek" ile "inşa etmek" eylemlerinin birbiriyle örtüşen kültürel, politik ve mimari yapılanmalarla sonuçlandığını, bu yapılanmaları araştırmanın ve geleneksel imparatorluk kültürünü yer ve mekân bağlamında çözümlemenin, toplumsal örgütlenmenin omurgasını ortaya çıkartan arkeolojik bir kazı yapmak anlamına da geldiğini ileri sürüyor.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :