Dominique Perrault Mimarlığın Doğa ile İlişkisini YEM'de Anlatacak

mimarizm.com / 16 Eylül 2011
Dominique Perrault Mimarlığın Doğa ile İlişkisini YEM'de Anlatacak

Ulusal Fransız Kütüphanesi, Berlin Olimpik Yüzme Havuzu, Ewha Seul Üniversitesi Kampüsü, Madrid Olimpik Tenis Merkezi gibi birçok önemli projeye imza atan ünlü Fransız mimar Dominique Perrault, mimarlığın doğa ile olan ilişkisini anlatmak üzere Yapı-Endüstri Merkezi'nin davetlisi olarak İstanbul'a geliyor. "Doğal&Yapay" başlıklı konferans, 6 Ekim 2011 Perşembe akşamı saat 19.00'da, YEM Etkinlik Salonu'nda gerçekleşecek.

Dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, tasarımın her alanındaki ilgililer ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmeyi amaçlayan Yapı-Endüstri Merkezi'nin Ekim ayındaki ilk konuğu Fransız mimar Dominique Perrault.

Perrault'un "Doğal&Yapay" başlığıyla vereceği konferansı, Ulusal Fransız Kütüphanesi için mimarın işbirliği ile yaratılan mesh cephe malzemesinin üreticisi GKD ve Türkiye temsilcisi TÜR Group sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Dominique Perrault, 1989 yılında, henüz 36 yaşındayken kazandığı Ulusal Fransız Kütüphanesi yarışmasından sonra artan uluslararası tanınırlığı ile paralel birçok önemli projeye imza attı.

Piazza Garibaldi, Nepal, DC Kuleleri, Viyana, Arganzuela Yaya Köprüsü ve Lüksemburg Adalet Divanı ek binası bu projelerden sadece birkaçı... Mimarlığın peyzajın bir parçası olarak düşünülmesini gerektiğini vurgulayan Perrault, bu bağlamda; cam, beton veya metalin mimarlık yapmak için geçerli malzemeler olmaktan çıktığını savunuyor.

Dominique Perrault'nun mimarlık çalışmaları kentsel planlamaya sıkı sıkıya bağlıdır. Mimarın yaklaşımı; peyzajı ve toprağı değiştirmeye yöneliktir. Perrault, YEM'de gerçekleştireceği konferansta, mimarlıkta "doğal" denilen olgunun doğallığını irdelerken, "doğal doğa" kavramından bahsedecek. Doğaldan yapaya doğru doğanın mimarideki yerinin inceleneceği konferansta mimar ayrıca bu çatışmada teknolojinin yerini de tartışacak.

"Doğal&Yapay" Konferansı, 6 Ekim Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde izlenebilir.

Program
18.30-19.00
 Kayıt
19.00-19.05  Açılış Konuşmaları
19.00-20.00  "Doğal&Yapay" Konferansı – Dominique Perrault
20.00-20.20  Genel Değerlendirme ve Soru Cevap
20.20-20.45  İkram

Sınırlı kontenjan nedeniyle önceden kayıt yaptırılması gereken konferans, simultane olarak Fransızca'dan Türkçe'ye çevrilecek.

Kayıt için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :