UMÖB 16 Forum ve Atölye: “Şimdi Biz Neyiz?”

mimarizm.com / 24 Mart 2016
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması'nın (UMÖB) 34.’sü bu yaz İstanbul’da gerçekleşecek. UMÖB 16 ekibi, etkinlik öncesinde fikir alışverişinde bulunmak üzere 9 Nisan'da Studio-X İstanbul'da bir forum ve atölye düzenliyor.

1993 yılından bu yana sadece öğrenci inisiyatifi ile yürütülen Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden mimarlık öğrencilerini yılda iki defa bir araya getirmeyi ve üretim sürecinin paylaşımı ile bir birliktelik yakalamayı hedefler.

UMÖB’16 ekibi, Temmuz ayında gerçekleştirecek buluşma öncesinde, mimarlık öğrencilerinin üzerine sıkça düşündüğü soruları konu alan bir forum dizisi düzenliyor. 

9 Nisan 2016 Cumartesi günü 13.00-18.00 saatleri arasında Studio-X İstanbul’da gerçekleşecek ilk etkinlikte, akademi ve profesyonel hayat arasındaki iletişimsizlik, olasılıklar ve olasılıksızlıklar “Şimdi Biz Neyiz?” başlığı altında tartışmaya açılacak.

UMÖB 16 ekibinin kaleme aldığı davet metninde şu bilgilere yer verilmiş:

"Mimarlık öğrencileri olarak mezun olduktan sonra nasıl bir yol izleyeceğimiz neredeyse hepimiz için muğlak ve kaygılandırıcı. Bu iletişim kopukluğu öğrenci, akademisyen, işveren, çalışan gibi farklı pozisyonlarda farklı çıktılar doğuruyor. Problemin farklı açılardan muhatapları olan üniversite öğrencilerini, akademisyenleri, mimarlık dışındaki alanlarda çalışan mimarlık mezunlarını, tasarım ofislerini ve sektörün diğer basamaklarında hizmet veren firmalardan işveren ve çalışanları davet edeceğimiz bu etkinlikte empatinin güçlenmesini ve olasılıkların daha büyük farkındalıkla tanınmasını amaçlıyoruz. 
 
Tartışma içeriğinin somutlaşabilmesi adına küçük bir atölye çalışması da planladık. Bu sayede tartışma pratiğinin kümülatif bir karakter kazanacağını ve gelecek tartışmalara veri sağlayacağını umut ediyoruz."

Etkinlikle yanıt aranacak sorular ise şunlar:

- Öğrenciler mezun olduklarında kendilerini neden ve tam olarak neye karşı hazırlıksız hissediyor
- Akademik sürecin bize kazandırdıkları ile sektörün bizden bekledikleri arasında bir tutarsızlıktan söz edebilir miyiz?
- Neden eğitim sürecine dahil olamıyoruz?
- Diploma neyin teminatını verir?
- Henüz yeni mezun olmuşken kendi doğrularımızın peşinden gitmek neden bir lüks olarak görülüyor?
- Bu doğrularımız ile kanıksanmış kariyer seçeneklerinin ötesinde fırsatlar yaratabilir miyiz? Nasıl?


 
Program:
 
13.00 – 15.00 Forum
Tartışma yatay bir kurgu çerçevesinde yürür ve sonucunda bir sonraki aşamaya temel oluşturacak senaryo başlıkları belirlenir.

15.00 – 16.00 Atölye 
Katılımcılar 5-6 kişilik gruplara bölünür ve her grup bir başlığa sahip olur. Her gruptan başlığı ile ilgili olası gelecek senaryoları yazılması istenir (Bu senaryolar mizahi, eleştirel ve ütopik anlatımlar içerebilir). Bu senaryoların sonu iki seçenek konularak bitirilir ve ortaya çıkan final ürünün bir döngü oluşturması sağlanır. 

16.00 – 18.00 Oluşan metinler birlikte okunur ve sonuç ürün üzerine tartışılır.

Türkiye'nin her yerinden, her yaş ve meslek grubundan ilgilenenlere açık olan etkinliğe katılmak için umobonalti@gmail.com adresine isim, soyisim ve meslek dalınızı belirten bir e-posta atmanız bekleniyor. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :