"Well insan hayatı içindeki yaşanılanların ortaya çıkardığı sonuçlardır"

24 Mayıs 2019

İşveren Well sertifikasyonuna neden sahip olmak istesin? Well ile LEED arasında bir ilişki var mı?

ÖK: Well sertifikasyonu almak şirketler için bir prestij kaynağı ama aynı zamanda çalışanına verdiği önemin de bir göstergesi. Türkiye’de bu konu hakkında detaylı araştırmalar yapılmıyor. Biz de bu sebeple sunum içeriklerimizde yurtdışı araştırmalarını işaret ediyoruz. Zira, dünyada Well konusu 5-6 yıldır, Türkiye’de ise henüz yeni dillendiriliyor..

Well ile LEED arasında da şöyle bir ilişki var, örneğin LEED kendi içinde Well’den bazı alıntılar yapmaya başladı. Artık LEED’in içinde de Well ile ilgili yani insanı merkeze alan kriterler var. En önemlisi de, eğer LEED sertifikasyonunuz varsa Well’e ekstra puan olarak geliyor. Böyle bir etkileşim de var, sonuçta bunlar artık birbirini destekleyen yaklaşımlar haline geliyor. 

AAK: Ben farklı bir örnek vermek isterim; örneğin, bir otel lobisinin tasarımının içine yeşil ve su öğesini dahil ettiğinizde, o lobide geçirilen zamanın arttığı, doğal olarak da lobide yapılan satışın da arttığı gözlemlenmiş. Well uygunluğu olan projelerde çalışan verimliliği dışında, müşteri sadakatinin arttığı tespit edilmiş, yani otelde konaklayan misafir için o oteli yeniden tercih sebebi olmuş. Ya da hastanelerde yeşil alanların bulunduğu bölümlerde insanların hastanede kalış süresinin azaldığı görülmüş. Şahsen, doktorların, hemşirelerin çalışma koşullarını genel olarak sağlıksız buluyorum ve Well konusunun özellikle hastaneler içinde mutlak uygulanmasının faydalı olacağı kanaatindeyim. Bir diğer örnek, okullar. Eğitim yapılarında çocukların verimliliğini iç mekan hava kalitesi doğrudan etkilemekte. Okullarda mutlaka doğal havalandırmanın olması gerekiyor. İçerdeki hava ne kadar birikir ve karbondioksit ne kadar artarsa çocukların algılaması da o oranda azalıyor. Geçtiğimiz yıl bir panelde örnek verilmiştir, Avrupa’daki okullarda her teneffüste, hava koşulları ne olursa olsun, mutlaka pencerelerin açıldığı ve tüm sınıfların havalandırıldığı anlatılmıştı. Kendi çocukluğumuzu hatırlayalım, teneffüste koşar, oynardık, toz havaya yükselir, sonra ders başlar, biz o içerideki havayı solumaya devam ederdik. Belki o zamanlar fark etmedik ancak bunlar mutlaka performansımızı, derse olan ilgi ve dikkatimizi etkiledi. İşte bu sebeple, well konusu aslında insan hayatı içindeki yaşanılanların ortaya çıkardığı sonuçlardır.

Peki Well kriterlerine birebir uyan ya da yakın bir projeniz var mı?

ÖK: Şu an uygulama aşamasında olan bir projemiz var. 

AAK: Tamamlanan projelerimizden de aslında BASF projemiz well standartlarına en yakın projemiz diyebiliriz. Aynı zamanda LEED Gold sertifikası almış bir iştir.

BASF

Akustik konusuna da bu projede çok önem vermişsiniz.

ÖK: Evet, aslında bizim tavsiyemiz yanında, akustik danışmanlık hizmeti almak işverenin kendi talebiydi. 5000 metrekareye yayılan bir açık ofiste, ses özelinde nasıl verimli çalışılabileceğiyle ilgili endişeleri vardı. Havalandırma, ısısal konfor, akustik konfor kriterlerine önem veren bir işverendi. LEED’ in hali hazırda da uyulması gereken bir akustik kriteri söz konusuydu. Yine de, projemiz sonunda Leed hedefinin de üstünde değerlere ulaştık. İşin en güzel yanı da, proje sonrasında yine işverenin talebi ile tüm ofiste akustik ölçümlerin yapılmasıydı. Şu an ziyaret etme şansı bulursanız, açık bir ofiste olduğunuzu anlamayacaksınız, bu derece iddialı bir çalışma oldu diyebilirim.

Güncel projelerinizden biraz bahsedecek olursak…

ÖK: Kurumsal projelerimiz devam ediyor. SAP Türkiye Ofisi’nin yeni fiziksel yapısına taşınma operasyonunun tasarım ve projelendirme işini yürütüyoruz. Öte yandan geçtiğimiz yıl sonunda başlayarak, bu yılın ilk aylarında Eczacıbaşı'na bağlı Esan Madencilik grubunu Tuzla’da Deri Organize Sanayi Bölgesi’ nden, Maltepe’de müstakil kendi binalarına taşıdık. 6.000 metrekare kapalı alana sahip binanın, toplamda1.500 metrekarelik iki katı laboratuvar ve Ar-Ge bölümü olarak tasarlandı. Laboratuvar ve Ar-Ge binası ya da mekanı projelendirmek zordur. Ancak, çok iyi bir ekip çalışması ve yüksek özveri ile, gerçekten kısa bir zaman içinde uygulama süreci de dahil olmak üzere projeyi tamamladık. Bunların dışında şu an hali hazırda görüştüğümüz teklif, davet ve ihale dökümanları hazırlığı içinde olduğumuz projeler söz konusu. Onlar da ilerleyen haftalar içinde netleşecektir. 


mimaristudio Kurucu Ortakları ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :