Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Karanlık Oda

Artık 'büyükşehir' statüsüne geçmek isteyen Van'a açılan Karanlık Oda'ya; Van Kalesi, Hoşap, Çavuştepe, Akdamar Adası, Muradiye Şelasi, Doğu Beyazıt ve İshak Paşa Sarayı güzergahından objektifimize yansıyanlar yerleşiyor.

Ege'nin son dönemdeki yükselen değerlerinden Şirince'ye yolumuz, bu mübadele mekanını tursitik dinamikler ile ve koruma odaklı olarak dönüştürmeye, değiştirmeye kararlı bir işletmenin, Güllü Konaklar'ın daveti üzerine düştü.

Saruhan Mimarlık tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Bebek'teki Mısır Konsolosluğu binasına, projenin restoratör mimarları Süreyya Saruhan ve Ayşe Kaşo rehberliğinde bir gezi gerçekleştirdik.

'Karanlık Oda', Mart ayında Mehmet Akça'nın gözünden Polonya'ya bakıyor. Fotoğraflar, Ekim 2010 – Şubat 2011 arasında Varşova, Bialystok, Lodz, Suprasl’da çekilmiş.

Karanlık Oda'da bu ay Aşık Seyrani'nin, "Kör de bilir Avanos'un yolunu / Testi, bardak kırığından bellidir" dediği Avanos var.

Rüyaların gerçeğe dönüştüğü, hemen her şeyin imkanlı gözüktüğü, "taşı-toprağı altın" efsanesinin Amerika şubesi, "uyumayan şehir" New York, Karanlık Oda'nın bu ayki hevesi...

WAF vesilesi ile teşrif ettiğimiz, üç günlük etkinlik maratonunun el verdiğince sokaklarında dolaştığımız, tapalarının tadına baktığımız ve en turistik noktalarına hasbelkader kendimizi attığımız Barselona'dan, bir Karanlık Oda çıkarmadan olmazdı.

HES'lerin kıskacındaki Doğu Karadeniz, bir taraftan da çarpık yapılaşmanın getirdiği yapısal sorunlar ve doğal afetlerle boğuşuyor. Ancak bütün olumsuzluklara rağmen, hala baş döndürücü bir güzellik sunuyor görmek isteyenlere.

İstanbul Design Week 2010, geçtiğimiz seneye kıyasla daha güçlü ancak hala ilk senelerini aratır bir rüzgar ile esti ve bitti.

Safranbolu'nun 200 yıllık tarihini ve dokusunu yansıtan ve döneminin önde gelen ailelerinden Hacımemişler’in bir zamanlar sahibi olduğu bir konak Gülevi. 'Karanlık oda', Murat Germen'in gözünden Gülevi'ne açılıyor.

Bölüm Sponsorları