Karanlık Oda

Daha çekilecek çok fotoğraflar vardı, arşınlanacak kaldırımlar, demlenecek "pub"lar belki. Seninle daha uzun sohbet etmek için, sana tekrar geleceğim Prag. Ama şimdilik "merhaba"...

Rönesans karakterini her karışında hissettiren İtalya topraklarında, Katalan ve Ortaçağ dünyasının tadına varmanın en güzel yolu, Alghero'ya uğramak olsa gerek.

Auschwitz... İnsanlık tarihinin tekrar yaşamaması gereken bir olayın sessiz tanığı. Sözlerin tükenip, görüntülerin konuştuğu yer. Mehmet Akça'nın objektifinden Karanlık Oda'da...

Dış Ses'in düzenli katkıcılarından Attila Beksaç'ın Barselona yazısına eşlik eden kareleri Karanlık Oda'da...

Mimarlık camiası tarafından Santiago Calatrava'nın memleketi ve şaheserlerinin uygulama alanı olarak bilinen Valencia sokaklarını arşınlıyoruz bu ay...

Daha önce de pek çok kez 'Karanlık Oda'da fotoğraflarıyla yer alan Mehmet Akça, bu sefer Budapeşte, Bratislava, Prag, Viyana ve Münih sokaklarından kadrajladığı 'an'larla 'Karanlık Oda'da.

Karanlık Oda, Mehmet Akça'nın gözünden, kendi ifadesiyle "Avrupa'nın motorlu kara taşıtlarına izin verilmeyen tek ve ilginç şehri" Venedik sokak ve kanallarında geziniyor.

Her insanın hayatında bir dönüm noktası vardır derler, ben dönüm noktamla biraz erken karşılaştım galiba. Hayat görüşümü, mimarlık anlayışımı, insan ilişkilerimi bambaşka boyutlara taşıyan yer İspanya'dır.

Her şehrin bir hikayesi var derler, Mardin için bu geçerli değil. Mardin'in birçok hikayesi var. Orada yaşayan için de, yolu zamanın birinde Mardin ile kesişmiş insan için de bu böyledir.

Bu sene 'IDW Projects' adı altında gerçekleşen İstanbul Tasarım Haftası; tarihi mekanı Eski Galata Köprüsü’nün trafiğe açılması nedeniyle kendine yeni güzergah belirledi.