Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Karanlık Oda

2007 yılının yaz aylarında Kayseri'nin Ağırnas kasabasında ilki, 2008 yılında Erzurum'da ikincisi düzenlenen 'PMOGenç Yaz Kampları'nın üçüncüsü, tarihsel ve mimarı dokusuyla insanın başını döndüren "müzekent" Mardin'de gerçekleştirildi.

Mimar Zuhal Çakan, kendi deyimiyle "zamana direnen puslu görüntüsünü rengarenk cepheleriyle kırmaya çalışan şirin belde" Kula'yı fotoğraflamış.

Burak Pelenk, bu kış Basel'e yaptığı geziden objektifine takılan karelerle Karanlık Oda'da.

Türk yapı sektörünün uluslararası buluşma noktası haline gelen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD Fuarları'nda 2009 yılının ilk ayağı 06 - 10 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirildi.

Birkaç ay öncesinde bir kahve falında gözüken 'okyanus aşırı memleket': Küba. Oradayken zaman zaman şikayet etsem de döner dönmez özlediğim yalnız ve sıcak, uzak ve tuhaf, renkli, kederli ama bir o kadar neşeli Küba.

Türkiye, 29 Mart yerel seçimleri ile önümüzdeki beş yılın yerel yöneticilerini seçti. Seçim öncesi kent sokaklarından objektiflerimize yansıyan enstantaneler 'karanlık oda'da.

Yapı Dergisi'nden Meltem Ulusoy, Taksim'in sokaklarında yaptığı kısa bir yürüyüşte karşılaştığı 'kaldırım' manzaralarını kaydetmiş. Başka yerlerde çok daha kötü manzaralarla karşılaşılabileceğini biliyoruz...

Kağıthane'de yaşayan Romanlar da özellikle son birkaç yıldır tapu tahsis belgeli evlerinden uzaklaştırılmaya çalışıyorlar; ama Sulukule gibi görünür değiller.

Üç ilahi dinin en kutsal yerlerini barındıran Kudüs… Ortadoğu’nun göbeğinde, Avrupa’nın modern kentlerini aratmayacak kadar gelişmiş Tel Aviv… Kızıldeniz’in muhteşem denizaltı güzelliklerini görebileceğiniz Eilat…

'Çalışmak özgür kılar' diye yazan Auschwitz'in kapısına onun yerine şu sözleri yazmak daha doğru değil mi? 'İnsanlığın son bulduğu an'.

Bölüm Sponsorları