Karanlık Oda

Burak Pelenk, bu kış Basel'e yaptığı geziden objektifine takılan karelerle Karanlık Oda'da.

Türk yapı sektörünün uluslararası buluşma noktası haline gelen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD Fuarları'nda 2009 yılının ilk ayağı 06 - 10 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirildi.

Birkaç ay öncesinde bir kahve falında gözüken 'okyanus aşırı memleket': Küba. Oradayken zaman zaman şikayet etsem de döner dönmez özlediğim yalnız ve sıcak, uzak ve tuhaf, renkli, kederli ama bir o kadar neşeli Küba.

Türkiye, 29 Mart yerel seçimleri ile önümüzdeki beş yılın yerel yöneticilerini seçti. Seçim öncesi kent sokaklarından objektiflerimize yansıyan enstantaneler 'karanlık oda'da.

Yapı Dergisi'nden Meltem Ulusoy, Taksim'in sokaklarında yaptığı kısa bir yürüyüşte karşılaştığı 'kaldırım' manzaralarını kaydetmiş. Başka yerlerde çok daha kötü manzaralarla karşılaşılabileceğini biliyoruz...

Kağıthane'de yaşayan Romanlar da özellikle son birkaç yıldır tapu tahsis belgeli evlerinden uzaklaştırılmaya çalışıyorlar; ama Sulukule gibi görünür değiller.

Üç ilahi dinin en kutsal yerlerini barındıran Kudüs… Ortadoğu’nun göbeğinde, Avrupa’nın modern kentlerini aratmayacak kadar gelişmiş Tel Aviv… Kızıldeniz’in muhteşem denizaltı güzelliklerini görebileceğiniz Eilat…

'Çalışmak özgür kılar' diye yazan Auschwitz'in kapısına onun yerine şu sözleri yazmak daha doğru değil mi? 'İnsanlığın son bulduğu an'.

Pers dilinde 'güzel atlar ülkesi' anlamına gelen Kapadokya'nın aynı zamanda dünyanın en görkemli sığınaklarından biri de olması; günümüzde ise daha çok 'peri' bacaları ile anılması tarihin bir ironisi olsa gerek.

23. UIA Mimarlık Kongresi'ne ev sahipliği yapan barok şehir Torino'dan ufak bir kesit. Mimar gözüyle, bir mimarın objektifinden Torino şehri.

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin