Karanlık Oda

Bugün yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Atina, kozmopolit ve modern yapısıyla dikkat çekiyor. Türkiye'den rahatlıkla ulaşılabilen bu Avrupa şehri, İzmir'den sadece dini ve dili ile ayrışıyor.

Aydınlatma tasarımındaki yenilikleri gözlemleme fırsatı sunan Light & Building ve Frankfurt'un dört bir yanında 180'den fazla ışık enstalasyonuna ev sahipliği yapan Luminale Işık Bienali'nden ışık saçan kareler...

Avusturya'nın küçük ve şirin köyü Hallstatt, 2012 yılında Çinlilerin köyün aynısını Guangdong'da inşa ettiğinin duyulmasıyla birlikte dünya gündemine oturmuştu.

Vancouver, Pasifik Okyanusu ve Kıyı Dağları arasında, doğal güzellikleri, ılımlı iklimi, kenti besleyen doğal kaynakları ve modern mimarisiyle şanslı ve etkileyici bir şehir.

Calatrava, Alsop, Libeskind, Gehry'nin gibi ünlü mimarların tasarladıkları binalar kentin çeşitli yerlerine dağılarak, sizi görünmez bir rota varmışcasına bütün kenti dolaşmaya sevkediyor.

Dünyanın ikinci küçük bağımsız devleti olan Monako'nun gizli hazinelerinden birisi şüphesiz, Kaptan Cousteau ile özdeşleşen Oşinografi Müzesi...

Bisikletin yayadan bile önce geldiği tek şehir, Amsterdam. Burada araba otoparklarından ziyade, başka ülke ve şehirlerde pek göremeyeceğiniz bisiklet otoparklarıyla karşılaşıyorsunuz.

Pardubice, Çek Cumhuriyeti'nde, Bohemya'nın doğusunda, 90 bin nüfusu ile güzel bir Çek şehri. Aslında bu güzel şehir için Doğu Bohemya'nın merkezi de diyebiliriz.

Hradec Kralove, Bohemya kültürünü ve tarihini görmek isteyenler için oldukça ilgi çekici bir kent. Labe ve Orlice nehirlerinin kesiştiği yerde bulunan şehir, Prag'dan Polonya'ya ticaretin başlamasıyla beraber önem kazanarak daha da gelişmiş.

Eski Yugoslavya'nın üç etnik parçası, bugünün iç içe komşuları Slovenya, Hırvatistan ve Bosna Hersek Karanlık Oda'da yeniden bir arada...