IKEA ve Tom Dixon Kent Bahçeciliğini Geliştirmek İçin İş Başında

mimarizm / 16 Mayıs 2019
Tom Dixon ve IKEA’nın iş birliğinde geliştirilen deneysel kent bahçeciliği örneği “Gardening Will Save The World ', Londra’daki Chelsea Flower Show’da sergilenecek.

Hiper-doğal ve hiper-teknoloji arasındaki zıtlığa vurgu yapmak amacıyla geliştirilen bahçe; aynı zamanda şehirde alternatif, yerel ve daha sürdürülebilir gıda yetiştirme yolları hakkında da fikir veriyor.

Bahçe, insanların “evde gıda yetiştirme” hareketine nasıl katkıda bulunabileceklerini gösterirken hem geleneksel bilgi birikimi hem de en son teknoloji yenilikleriyle bahçeciliğin güzelliğini ve işlevsel önemini ziyaretçilere iletmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra bu projeyle kent bahçeciliğinin gıda israfını azaltmadaki yerinin de tartışmaya açılması düşünülüyor.  

“Chelsea Çiçek Festivali’nin bir parçası olarak, kentsel ortamda bitki yetiştirilmesine olanak sağlayan deneysel bir model tasarladık. Şehirlerde de üretken olabileceğimizi ortaya koyan bu bahçe; yenilebilir bitkilerin yetiştirildiği yükseltilmiş modüler bir açık alandan ve kontrol edilebilir aydınlatma ile hidroponik sistemlerin bulunduğu kapalı bir bölümden oluşuyor” diyor Tom Dixon.  

Bahçe, hidroponik teknolojinin uygulandığı bir zemin kattan ve ziyaretçilerin kendilerini estetik bir botanik vahada hissetmelerini sağlayan yükseltilmiş bir açıkhava bahçesinden oluşuyor. Proje kapsamında 4.000’in üzerinde bitkiye yer verilecek. 

Tom Dixon, 2021’de tüm dünyadaki IKEA mağazalarında yer alması planlanan kentsel tarım ürünleri için prototipler geliştiriyor. Bu çalışma, IKEA ile Tom Dixon’ın kentsel çevrede ve evlerimizde bitki ve sebze yetiştirebilmemize olanak sağlayacak uygun maliyetli ve sürdürülebilir çözümler bulmak adına gerçekleştirdikleri projenin ikinci aşamasını oluşturuyor. 

Bu haber Archdaily'den derlenmiştir. 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :