Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tom Dixon’dan IKEA Koleksiyonu: DELAKTIG

mimarizm.com / 27 Şubat 2018
IKEA ve Tom Dixon işbirliğinden doğan DELAKTIG koleksiyonu, modüler yapısı ile gün içinde hızla değişen ihtiyaçlara yanıt veriyor. İsmini İsveççe’de ‘dahil olmak’ anlamına gelen ‘delaktig’ kelimesinden alan koleksiyon, dünyanın farklı yerlerinden 75 tasarım öğrencisinin fikirleri alınarak şekillendirilmiş.

Küçülen yaşam alanları, gün içinde evde gerçekleşen pek çok farklı aktivite, her anımıza giderek daha fazla dahil olan teknolojiyle ortaya çıkan yeni sosyalleşme biçimleri ve bunun odağındaki insan…

Şubat ayında IKEA mağazalarında yerini alacak olan DELAKTIG Koleksiyonu, işte tüm bu değişimler göz önünde bulundurularak tasarlandı. IKEA ile ünlü tasarımcı Tom Dixon’un keyifli işbirliğinin sonucu olan DELAKTIG, bildiğimiz tasarım anlayışının sınırlarını zorlayarak evde istediğimiz değişikliği yapma konusunda bizi cesaretlendiriyor.

IKEA Delaktig

IKEA Delaktig

IKEA Delaktig

Nasıl isterseniz öyle...

Koleksiyonun merkezinde yer alan DELAKTIG kanepe, modüler yapısı ile gerek ders çalışmak, gerek arkadaşlarla bir araya gelmek, gerekse hızla akan güne ara verip biraz dinlenmek için fırsat sunuyor. Kanepenin dilediğiniz noktasına yerleştirebileceğiniz yastıklar ve yine dilediğiniz yerden ışık sağlayacak bir aydınlatma, hatta kanepenin dilediğiniz yerinde kullanabileceğiniz minik bir masa koleksiyonun tamamlayıcı aksesuarlarından... Gün içinde değişen ihtiyaçlarınıza göre kanepeye bir kol dayama aparatı ekleyebilir, koltuk arkalıklarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz veya biraz daha minderle tasarımı kişiselleştirebilirsiniz.

IKEA Delaktig

Odanızın büyüklüğüne karar verdikten sonra DELAKTIG'i ihtiyaçlarınız ve hayallerinizin doğrultusunda şekillendirebilir; örneğin yan masanızı kahve molasından çalışma istasyonuna dönüştürebilirsiniz. Biraz daha ışığa ihtiyaç duyduğunuzda DELAKTIG aydınlatma, kanepeye eklenebilir veya tek başına bir yer lambası olarak kullanılabilir. Esnek yapısı sayesinde DELAKTIG aydınlatmayı dilediğiniz formda kullanabilirsiniz.

IKEA Delaktig

İhtiyaçlar gün içinde olduğu kadar zaman içinde de değişebilir. DELAKTIG Koleksiyonu ile tasarımda dilediğiniz kadar özgürsünüz. Çünkü bu yaratıcı koleksiyonun sloganı; ‘Nasıl istersen öyle’

Yenilikçi fikirlerin biraraya geldiği koleksiyon

IKEA ve Tom Dixon liderliğinde hazırlanan DELAKTIG Koleksiyonu, dünyanın farklı yerlerinden 75 tasarım öğrencisinin fikirleri alınarak şekillendirildi. Tom Dixon “DELAKTIG Koleksiyonu'nu tasarlarken "Ne kadar çok farklı görüş sürece dahil olursa, o kadar iyi diye düşündük. Bence bu, günümüz iş dünyasının nasıl çalışması gerektiğini anlatıyor.” diyor. Koleksiyon, ismini İsveççe’de ‘dahil olmak’ anlamına gelen DELAKTIG kelimesinden alıyor.

Koleksiyonun bir özel yanı da günümüzün alışılagelmiş mobilya tasarım anlayışına yeni bir bakış açısı getirmesi. Endüstriyel bir his veren alüminyum, DELAKTIG kanepelerin aynı zamanda sağlam ve kolay taşınabilir olmasını sağlıyor.

IKEA Delaktig

Tom Dixon ve IKEA'nın ortak paydası

Okuldan ayrıldıktan sonra bir müzik grubuna katılan Tom Dixon daha sonra kendi kendine nasıl kaynak yapılacağını ve mobilya üretileceğini öğrendi. Dixon, o günleri “muhteşem ve özgür” diye hatırlıyor. Bugün çalışmalarını Londra merkezli tasarım araştırma stüdyosunda devam ettiren Dixon, hayata tek bir pencereden bakmayıp her şeyi tüm yönleriyle ele alan bir tasarımcı. Bu aynı zamanda onu IKEA ile ortak paydada buluşturan bir değer. DELAKTIG Koleksiyonu'nun temelinde de farklılıkların bir arada kullanılması ve tasarımda alışılagelmiş kalıpların sorgulanması yatıyor.

Tom DixonTom Dixon


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları