GMW MIMARLIK’a International Design Awards’ta Bronz Madalya

mimarizm.com / 28 Haziran 2018
GMW MIMARLIK, Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali projesi ile International Design Awards’un “Kemerler, Köprüler, Viyadükler, Geçitler” kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu.

Ulaşım yapılarında uluslararası bilinirliğe sahip GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali önerisi, 11. International Design Awards’ta “Kemerler, Köprüler, Viyadükler, Geçitler” kategorisinde bronz madalya ile ödüllendirildi. Bu yıl toplam 45 kategoride düzenlenen organizasyonun ünlü mimar ve tasarımcılardan oluşan jüri heyeti, dünyanın pek çok ülkesinden başvuran çok sayıda projeyi değerlendirdi.

11. International Design Awards, Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali projesinin elde ettiği ilk başarı değil. Proje, mimarlık dünyasının prestijli yayınlarından İtalya merkezli The Plan Magazine tarafından düzenlenen The Plan Award 2018’de de “Future Transport’’ kategorisinde finalist olma başarısını göstermişti.

Filipinler Havalimani Terminali

Filipinler Havalimani Terminali

Filipinler Havalimani Terminali

Filipinler'in yeni giriş kapısı

Uluslararası inşaat ve proje yönetimi ekibi tarafından projenin Design & Build ihalesine girmeye davet edilen GMW MIMARLIK, Filipinler’in Kuzey ve Merkez Luzon bölgelerinde artan trafiği azaltabilmek adına, mevcut Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı sınırları içerisinde yeni bir terminal yapısı tasarlayarak Filipinler’e önemli bir giriş kapısı oluşturmayı hedeflemiş. 

Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali projesinin ilk aşaması, 110.000 metrekarelik yeni terminal binası ve yardımcı tesisler, otopark, kara tarafı bağlantı yolları, apron ve hava tarafı servis yollarının tasarımını içeriyor. Binanın yerleşim düzeni, giden ve gelen yolcu sirkülasyonunun yatay olarak ayrılmasına dayanıyor.

Yapıdaki şeffaflık, GMW MIMARLIK’ın diğer terminal tasarımlarında olduğu gibi, yolcuların terminal içinde kolayca yön bulmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Bu “sezgisel yön bulma” tasarımına ek olarak yolcu deneyimi de ön plana çıkarılmış.

Çatı ışıklıkları, kontrollü günışığı ve sıcak bir iklimde aşırı ısınmayı önlemek amacıyla çatı yüzeyinde yaratılan kot farklılıklarından oluşan kesitlere dikey olarak yerleştirilmiş. GMW MIMARLIK'ın geliştirdiği bu çözümler, yolcu dolaşımı, güvenlik, operasyonel verimlilik, esneklik ve adaptasyon, enerji verimliliği ve yerel faktörler gibi kritik tasarım parametrelerini başarıyla karşılıyor.

Filipinler'in yerel mimarisinden yola çıkılarak oluşturulan çağdaş tasarımda, ülkede zengin bakır yatakları olmasına rağmen mimaride işlenmiş olarak kullanılmayan bu malzemeye dikkat çekmek amacıyla bakır kullanımı ağır basıyor. Modüler tasarım konsepti, bina bileşenlerinin büyük oranının prefabrik olmasıyla, projenin daha hızlı ve ekonomik bir inşa yöntemiyle sonuçlanmasını hedefliyor.

Künye

Proje Yeri: Filipinler
Proje Alanı: 110.000 m²
Proje Durumu: Konsept Tasarımı
Strüktür: Betonarme ve Çelik
Çatı: Bakır kenetli çatı kaplaması
Zeminler: Doğal Granit
Cephe: Alüminyum Giydirme Cephe
İç Cepheler: Yeşil duvarlar, bambu, doğal taş ve aluminyum kaplama, cam bölücü duvarlar


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :