Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Fellini Draması ile Burle Marx'ın Peyzajı Arasında Bir Rimini: JDS'den Seascape Projesi

mimarizm.com / 14 Ağustos 2008


Yeni Yapılar

Rimini sahilinin Boscovich kıyısında konumlanacak 4/5 yıldızlı bir otel olan ‘The Wave Hotel', JDS'nin önerilerinden yalnızca bir tanesi. Projenin tamamına hakim olan patinadan sapmayan, yalnızca dikkat çekici boyutlarda yükselerek geometrisi oluşturulacak turistik konaklama yapısının, tepelikli sahil şeridinde yeni bir zirve, bir ‘landmark' tanımlaması isteniyor. Buna elbette dalga temasını sürdüren yapı cephesi de dahil!

Terasları ve kamusal yürüme alanlarıyla yeni otel binasının, sahil ile kent arasında kurduğu görsel iletişim açısından JDS Seascape projesinin en can alıcı noktalarından biri olduğu söylenebilir. Cam ve traverten olmak üzere iki ana malzemenin egemen olduğu ve bu sayede yumuşak-sert malzeme ikilemesinin kotarılmaya çalışıldığı Boscovich'te, Wave Hotel'e ulaşan ‘dalga' dizgisi boyunca gerilimin sürekli yükselmesine dikkat edilmiş. Otel yapısı ile zirveye ulaşan bu mekansal gerilim, kimi zaman tek veya iki katlı ‘dalga' strüktürleri ile onların açık-kapalı mekan dengeleri aracılığıyla desteklenmiş.Amacı Rimini sahili ziyaretçilerini konaklatmak olan otelin, aynı zamanda yan işlevleri ile bölge ziyaretçilerine de hizmet vermesi planlanmış. İçinde bir kafe, butikler ve bir sağlık merkezinin bulunacağı kompleksin, otel programı ile birleşerek alana yeni bir merkez sunması hedeflenmiş. Sağlık merkezi zemin katta konumlanırken, otel lobisi deniz manzaralı giriş katı, kafe ile restaurantlar ise ikinci katı betimliyor. Otel odaları ile eşit yükseklikteki birleşik dalga strüktürlerinin her bir üç katına serpiştirilmiş. Buna paralel olarak da, Boscovich'in yine JDS tarafından önerilen yaya bulvarının otelin çatısında daha küçük bir ölçekle devam etmesine karar verilmiş. Dolayısıyla daha kamusal işlevli noktalar, bu yaya bulvarını da canlandıracak şekilde otelin çeşitli katlarına serpiştirilecek.

JDS'nin bir diğer yapı önerisi ise Arena/Etkinlik Mekanı. Konserler, spor faaliyetleri ve festivaller aracılığı ile yaklaşık olarak 5 bin kişiyi ağırlayabilecek yapı, mevcut araç yolu dönemecinin olduğu noktaya yerleştirilmiş. Fellini bölgesinde konumlanacak yapının spesifik lokasyonuna dair alınan kritik kararı mimarlar şöyle anlatıyorlar: "Fellini dramasının kararlılığı ile Burle Marx'ın peyzaj mirasının hassasiyeti arasında, iki büyük zihnin kesişim anını kristalleştirmek istedik." Bu nokta, aynı zamanda mevcut Fellini Parkı ile JDS tasarımı ahşap yürüme yollarının da kesişimi.Yapının biçimsel kararlarını en çok etkileyen, bölgenin zamansız simgelerinden Federico Fellini'nin favori mekanı The Grand Hotel'e nasıl yaklaşılacağı olmuş. Şehrin park boyunca görülebilecek perspektifinin sonlandığı bu noktada, arenanın yumuşak eğimli çatısı sayesinde ses kirliliğine karşı Grand Hotel'e bir tür paravan oluşturulmuş. Sahile doğru eğimli bu çatı örtüsü, arenanın da ufka doğru açılan bir arka sahne dekoruna sahip olmasını sağlamış. Tüm bunlara ek olarak bu üst döşeme, sahil kenarı için düşünülen tüm yapılaşmaya uygun bir bağlam içinde, bölgenin farklı noktalarını bağlayan köprüler ve panaromik platformlar olarak kullanılabiliyor.

Unutulmadan belirtilmeli ki, gösteri yapısının 6 metre toprak altına giren ve hemen zemin üstünde tamamlanan çatı kesiti, strüktürün ünlü otelle kurduğu ilişkiye zarar vermesini ve manzarasının kesilmesini engelliyor.

Kennedy sahiline gelindiğinde ise, Seascape projesinin ticari ağırlıklı üniteleri ile karşılaşılacak. Şehir ve plaj yaşantısının gerilimli buluşmasını tanımlayan Kennedy bölgesi, otellerden yeni strüktürler üzerinden ‘akarak' gelen insan kalabalıklarının son durağı olarak ele alınmış. Kanyon (bir doğa yaratısı olarak kanyon) benzeri yarı açık alışveriş merkezi, eğimli çevre topoğrafyası ile bir füzyon yaratsın istenmiş. Tasarımcı butikleri, İtalyan Gastronomi Merkezi, Michelin yıldızlı restaurantlar, bu füzyonun katalizörleri olarak görülebilir. İki katlı yapılaşma içinde devingen eğrisel formların yönlendirdiği dükkan vitrinlerinin, çeşitli yönelimleri sayesinde sürekli değişen mekansal kaliteler tanımlaması hedefleniyor. JDS bu kurguyu, eski kasabaların ticari bölgelerinde rastlanan atmosfere benzetiyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları