Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Fellini Draması ile Burle Marx'ın Peyzajı Arasında Bir Rimini: JDS'den Seascape Projesi

mimarizm.com / 14 Ağustos 2008


Proje Yaklaşımı

JDS Architects'in Seascape projesi, Rimini'nin üç kıyısında entegre sahil düzenlemelerinden oluşuyor. Boscovich, Fellini ve Kennedy olarak adlandırılan bu kıyılar, bir araya geldiklerinde 1.3 kilometrelik bir sahil şeridini tanımlıyorlar.

Proje ise bu üç parçayı tek bir fırsat olarak değerlendiriyor: Bölgeyi bütünleştirecek kentsel ölçekteki planlama projesi, aynı zamanda farklı işlevleri ve spesifik bağlamlarıyla her parçanın özgün durumunu ortaya çıkarıyor. Tasarımcı bu bölgeleri, Rimini şehri için yıllık anlamda döngüsel değil bütünsel yaşam ve aktivite merkezleri haline getirmek istediklerini açıklıyor. Hava plaj kullanımına uygun olmasa bile...Rimini'de de Smedt'in projesiyle yarışacak, kentin sahil şeridine damgasını vuran çok az sayıda ikonik strüktür mevcut. Bunlar; The Grand Hotel, Fellini Parkı ve Boscovich Meydanı olarak sıralanıyor. Adriatik Denizi'ne mesafeyle konumlanan bu noktalar, hem yerliler hem de ziyaretçiler tarafından tanınır, sıklıkla uğranır mekanlar. Ancak bu ‘ikon'ların denize ulaşan yollarında konumlanan bir dizi ‘plaj kulübü'nün kitsch dokunuşlarının, zaman zaman göz tırmalayabildiği belirtiliyor. Mimar tarafından ‘sahilin bariyeri' olarak tanımlanan bu yapılaşma, bu yüzden de yeni strüktürün tasarımında dikkate alınacak ilk sorunlardan biri olmuş. Gerçekten de Rimini'nin sahil yürüme bulvarında (promenad) dolaşmak demek, yan yana dizilmiş kulübelerin rengarenk şemsiyeleri arasında, sahile susayarak yürümek demek.

Sahil kesimini hareketlendirmek ve yeniden canlandırmak için Julien de Smedt ve ekibi tarafından önerilen karmaşık işlevli projenin, yüksek kaliteli özel mülk yatırımını kuvvetlendirmenin yanı sıra büyük ölçekli ortak kamusal alanları ile gerçek bir rekreasyon bölgesine dönüşmesi hedefleniyor. Lokantalar, kafe ve barlar, butikler, arena ve konser alanı ile spor alanlarının bir araya getirildiği projede bir de otel tasarlanmış. Burada altı çizilen bir nokta ise kamuya açık, ‘programsız' alanlara, programlı yani işlevleri sıkıca tanımlanmış ve sınırlanmış mekanlar kadar ehemmiyet gösterilmiş olması.

Rimini sahil kesiminde, de Smedt tarafından tespit edilen bir diğer problem ise, otopark eksiği olmuş. Rimini belediyesi tarafından halihazırda projelendirme aşamasında olan 45 bin metrekarelik araç otoparkına ikna olmayan mimar, sahil ön kesiminin başarılı bir şekilde yeniden canlandırılabilmesi için bu otoparkı da yeniden planlayacak.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları