Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Julien de Smedt Architects'ten "Agenda"

Filiz YAVUZ / 18 Kasım 2009
Mobilya tasarımından kent planlamasına kadar geniş bir yelpazede çalışan Julien De Smedt Architects'in (JDS), yeni kitabı "Agenda" çıktı. Editörlüğünü Jesse Seegers, Benedict Clouette, Ryan Neiheiser ve Julien De Smedt'in üstlendiği kitap krizin gölgesi altında geçen son bir yıla odaklanıyor.

"Agenda" JDS'in, 15 Eylül 2008'de Lehman Brothers'ın iflas ettiği gün kendisini iyiden iyiye gösteren kriz sürecindeki çalışmalarını ve düşüncelerini anlatıyor. İçinde bir takım denemelerin, makalelerin, röportajların ve konuşma metinlerinin bulunduğu bu mimari kitap için "günlük" ya da "gazete" benzetmesi yapmak ya da bu kitaba "365 günlük katolog" da demek mümkün.

İsim olarak hem "ajanda" hem de "gündem" anlamına gelen "agenda" sözcüğünün seçildiği çalışma, bir yıl boyunca yaşanan mimari absürdlükleri ajanda mantığında sunarken, okura kesin bir yön göstermek yerine coşku, iyimserlik, endişe, sorgulama gibi konularda kendi tavrını belli ediyor.

Bir iç ve dış gözlem olmanın yanı sıra "Agenda" mimarlarla birlikte düşünürlerin, sanatçıların, küratörlerin, politikacıların, yazarların, iktisatçıların, gazetecilerin, geliştiricilerin ve eğitimcilerin ürünü olarak sunuluyor.

Kitabın amacı, geçtiğimiz yıl ABD'deki başkanlık seçimleri için düzenlenen kampanyalarda sıkça kullanılan "değiştir" sözcüğü göz önünde bulundurularak toplumun, mimarların bu yeni ortamda politik ve sosyal temsiliyetler üstlenmesini sağlayacak ne çeşit bir değişime ihtiyacının olduğunun araştırılması, olarak tanımlanmıştı.

Agenda nedir?

* Agenda, bolca soru soran ve o sorulara yanıt arayan bir araştırma kaydıdır.
* Agenda, ortodoks olmayan bir mimari romandır.
* Agenda, mimari uygulamaları, tanıtım sürecini, araştırmaları, eğlenceyi ve kusurları açığa çıkaran bir kitaptır.
* Agenda, hem geçmişe hem de geleceğe bakan bir gözdür.

Agenda'dan

Lars von Trier: "Eğer mimar olsaydım, sanırım sadece bir çeşit tuğla ile çalışmak ve onunla neler yapabileceğimi görmek isterdim."

Pascal Smet: "Tecrübeli mimarlar ve kent plancıları kentlerin yönetiminde ihmal edilmiştir. (Ancak) Mimarlar ve şehir plancılarını da yönetime katma isteği olan Manchester ve Barcelona gibi kentler gelişmiştir."

Tom Avermaete, Hans Ibelings ve Robert Winkel (Rotterdam-Maaskant Ödülü 2009 Jürisi): Mimarlığın sosyal boyutuna odaklanmak De Smedt'in çalışmasının dikkat çekici bir özelliğidir."

Angelo Consoli: "Üçüncü Endüstri Devrimi, enerji ürünlerinin dağıtımına dayalı, merkezi olmayan bir enerji sistemi ile olacaktır. Bu, muhtemelen mimari için yeni bir özgürlük alanı yaratacaktır."

Brendan McGetrick: "Belki "kriz" sözcüğü bir fiil olarak yeni hayatın kaynağı olur."

Kitaba kaktı sunanlar: 

Hans Ulrich Obrist, Lars von Trier, Bruce Sterling, Ernesto Neto, Pascal Smet, Michael Speaks, Geoff Manaugh, Brendan McGetrick, Barbara Vanderlinden, Sozyone Gonzalez, Angelo Consoli, Bruno Brunet, Hans Ibelings, Tom Avermaete, Robert Winkel, Eric Corijn, Roland Legrand, Hugh Maaskant, Cleon Peterson, Albert Ravestein, Selecao Brusseleira

Kitabın teknik özellikleri:

Editörler: Jesse Seegers, Benedict Clouette, Ryan Neiheiser, and Julien De Smedt
Tasarım: Korczak ve Vereecken
Yayımcı ve Dağıtımcı: Actar
Dil: İngilizce
Tümü renkli 544 sayfa


İlişkili Haberler
İlişkili Haberler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları