Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

XONE-Seramik Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 06 Haziran 2016
Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen ‘XONE-Seramik Tasarım Yarışması' ve ‘XONE Seramik Tasarım Ödülleri’ ile günümüz ve geleceğin tasarımcıları ödüllendirildi.

Türkiye seramik sektörüne ivme kazandıracak ve uluslararası rekabet gücünü artıracak genç tasarımcıların keşfedildiği XONE-Seramik Tasarım Yarışması ve XONE-Seramik Tasarım Ödülleri’nin sonuçları, 3 Haziran Cuma akşamı Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala yemeğinde açıklandı.

Sertaç Ersayın, Dr. Ece Ceylan Baba, Erdem Akan, Levent Erden, Seyhan Özdemir, Can Yalman, Defne Koz, Mutlu Çilingiroğlu, Ömer Faruk Yakupoğlu ve Tolga Berkay gibi tasarım, mimarlık ve reklam dünyasının deneyimli isimlerin jüri üyeliği yaptığı yarışmada; öğrencilerden profesyonellere, akademisyenlerden sanatçılara, sektörün farklı aktörleri bir araya geldi. Yenilikçi, çevre dostu ve özgün tasarımlar sunmaya teşvik edilen genç tasarımcılara, 5 ayrı kategoride toplam 16 ödül ve 90 bin TL para ödülü verildi.

Başarılı tasarımcılar ödüllendirildi
Bu yıl 287 başvurunun gerçekleştiği XONE-Seramik Tasarım Yarışması’nın, ‘Seramik Kaplama Malzemeleri Kategorisi’nde, ‘Chamaleon’ adlı tasarımıyla Deniz Demirkanlı, ‘Seramik Sağlık Gereçleri Kategorisi’nde ‘Luna’ adlı çalışmalarıyla Songül Yener ve Yusuf Sedat Uzuner birinciliğe layık görüldü.

Bahadır Kayan, Deniz Demirkanlı Deniz Demirkanlı ödülünü, ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan'ın elinden aldı.

Ece Ceylan Baba, Songül Yener, Yusuf Sedat UzunerSongül Yener ve Yusuf Sedat Uzuner'in ödülünü jüri üyesi Ece Ceylan Baba verdi.

XONE-Seramik Tasarım Ödülleri’nde ise ‘Seramik Kaplama Malzemeleri Fikir Kategorisi’nde ‘Petek’ adlı tasarımıyla ‘Gold XONE’ ödülünü kazanan Orhan Can Uysal, yine ‘Seramik Sağlık Gereçleri Fikir Kategorisi’nde ‘Eko’ adlı projesiyle ‘Silver XONE’ almayı başardı. ‘Seramik Kaplama Malzemeleri Kurumsal Kategori’de ise ‘Gold XONE’ ödülünü, ‘Aquanit’ adlı projeleriyle Seranit Grup kazandı.

Can Yalman, Orhan Can Uysal Orhan Can Uysal ödülünü, jüri üyesi Can Yalman'dan teslim aldı.

Seranit Grup'a ödülünü, jüri üyesi Sertaç Ersayın verdi.

“Günümüz mekanları için yenilikçi tasarımları destekliyoruz”

Günümüzde hem ‘Seramik Kaplama Malzemeleri’nin, hem de ‘Seramik Sağlık Gereçleri’nin, yaşam alanlarında çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan, “Bu yarışma ve ödül organizasyonuyla, yeni malzemelerin getirdiği imkanlar, değişen mekanlar ve ihtiyaçlar ile sektörün yapısının dikkate alınmasını sağlıyoruz. Böylece, yeni yaşam mekanlarına uygulanabilen, çevreye duyarlı, sürdürülebilir, üretilebilir, uygulama kolaylığı sunan yenilikçi tasarımların ortaya çıkarılmasını destekliyoruz. Genç tasarımcılarımızın özgün tasarımlarıyla global pazardaki gücümüzü artırmaya ve ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.  

Bahadır KayanBahadır Kayan

Geçen yılın birincisi Royal College of Art’ta

İkinci Seramik Tasarım Yarışması’nda ‘Öğrenci Sağlık Gereçleri Kategorisi’nde ödül alan Mehmet Birtane, yüksek lisans eğitimi için Royal College of Art Product Design bölümüne kabul edildi. Dünyanın en önemli sanat okullarından birinde öğrenimini sürdüren Mehmet Birtane’nin eğitim masrafları da Ekonomi Bakanlığı’nın Tasarım Desteği ile karşılanıyor.

ÖDÜLLÜ TASARIMLAR:

Mekanlara sürprizli hareket katan tasarım

CHAMALEONBu yıl üçüncü kez yapılan ve ilk kez XONE adıyla düzenlenen XONE Seramik Tasarım Yarışması ‘Seramik Kaplama Malzemeleri Kategorisi’nin birincisi, Deniz Demirkanlı’nın bukalemundan ilham alarak tasarladığı ‘Chamaleon’ adlı projesi seçildi. Açılı renkli yüzeyler sayesinde, bakıldığı açıya göre farklı renk tonları sunan ‘Chamaleon’, mekana sürprizli bir hareket katan tasarımıyla dikkat çekiyor.

Mutfaklarda kullanılan evye banyoya taşındı

LUNA‘Seramik Sağlık Gereçleri Kategorisi’nde birinciliğe layık görülen Songül Yener ve Yusuf Sedat Uzuner, ‘Luna’ adlı çalışmalarıyla, mutfaklarda kullanılan evye mantığını banyo ortamlarına entegre ediyor. Banyoda hijyen sağlamasının amaçlandığı gibi depolama alanları da sunan ‘Luna’seramik ile ahşabın uyumunu yansıtıyor.

Bal peteklerinden esinlenen tasarımla farklı harmoniler

PETEKXONE-Seramik Tasarım Ödülleri’nde ise ‘Seramik Kaplama Malzemeleri Fikir Kategorisi’nde ‘Gold XONE’ ödülünü kazanan Orhan Can Uysal’ın bal peteklerinden esinlenerek tasarladığı projesi ‘Petek’, geçiş seramikleriyle bağlanarak farklı harmoniler yakalayabilen modern bir duvar kaplaması olarak öne çıkıyor.

Çizgisini bozmadan işlevsellik kazanan lavabo

EKO‘Seramik Sağlık Gereçleri Fikir Kategorisi’nde, ‘Eko’ adlı projesiyle de ‘Silver XONE’ ödülüne layık görülen Orhan Can Uysal’ın tasarımı; modern ve sade hatlara sahip bir lavabonun, bu çizgisini bozmadan işlevsellik kazanmasını sağlıyor. Tamamen seramikten oluşan tasarım, çember bir formun bir kısmı saklama kabı olarak ayrılması üzerine kurgulanıyor.

Porselen duş karosu ile banyoda estetik ve kesintisiz görüntü

AQUANIT‘Seramik Kaplama Malzemeleri Kurumsal Kategori’de ‘Gold XONE’ ödülünü kazanan Seranit Grup, 90x90 ve 90x135 cm ebatlarında tasarlanan porselen duş karosu ‘Aquanit’ ile banyoda estetik ve kesintisiz bir görüntü sunuyor. Teknik porselen olmasından dolayı ‘Aquanit’, küvet ve duş teknelerine göre daha sağlıklı ve dayanıklı yapısıyla öne çıkıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye