Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Urban Open Space 2015'in Finalistleri Belli Oldu

mimarizm.com / 11 Haziran 2015

Urban Land Institute (ULI) tarafından düzenlenen 2015 Urban Open Space ( Kentsel Açık Alan) yarışmasının finalistleri açıklandı.


İlk defa bu sene programını tüm dünyadan gelen gönderilere açan yarışma, çevresindeki topluluğu canlandıran ve çevresine yarar sağlayan kamusal alanları değerlendirmeye alıyor.

Jüri üyelerinden Michael Covarrubias, bu sene yarışmada yer alan projelerin, kaliteli kamusal mekanların şehirler için bir "hoşluk" olmaktan öteye geçtiğinin örnekleri olduğunu dile getiriyor. Covarrubias'a göre; projelerin uluslararası çeşitliliği, şehir plancılarının, halkın sağlıklı mekanların şehirde yer alması hakkındaki küresel isteğini karşılamak adına kesintisiz bir şekilde çalıştığını gösteriyor.

Yarışmada finale kalan projeler:

Marina Bay / Singapur

Su kenarında yer alan 3.5 kilometrelik bir yürüme yolu, su öğelerini çevreleyen iki yaya köprüsünü de bünyesinde barındırıyor. Tasarım, kutlamalar ve etkinlikler için toplanma mekanı haline gelen bir "su meydanı" kurguluyor.
 

Millennium Park / Chicago, Illinois, Amerika

Park, şehrin merkezinde kentlilerin ve turistlerin bir araya gelerek çeşitli kamusal etkinlikleri beraber deneyimleyebildikleri bir mekan üretiminin başarılı bir örneğini temsil ediyor.


Myriad Gardens / Oklahoma Şehri, Oklahoma, Amerika

Bir ortak yatırım çabasıyla şehrin merkezinde yer alan ancak oldukça az kullanılan bahçe ve park alanı, bir sanat merkezi, şehirdeki yaşam kalitesini arttıran bir uğrak mekana dönüşüyor.


Thousand Lantern Gölü Park Sistemi / Foshan, GuangDong, Çin Halk Cumhuriyeti

Park sistemi, Nanhai'nin yeni inşa edilmiş Guandong Finansal Yüksek Teknolojili Endüstriyel Alanına insanları çekmek için yaratıcı çözümler sunan, başarılı ve insan odaklı kentsel dönüşüm stratejilerinden ayrı düşünülemeyecek bir altyapı dönüşüm çabasının ürünü.


Tongva Park ve Ken Genser Meydanı / Santa Monica, California, Amerika

Proje, aktif, yenilikçi, doğal ve kaynakları bilinçli kullanan yeni bir kentsel peyzaj olgusunu hayata geçiriyor. Halkın büyük katılımıyla şekillenen tasarım, Santa Monica'nın merkezini sembolik olarak yeniden tanımlayan ve onunla iletişime geçen çeşitli sayıda bahçeler ve aktif mekanlar yaratıyor.


Washington Canal Park / Washington DC, Amerika

Proje, daha önce okul servisleri için ayrılmış eski bir park alanında konumlanıyor. Bölgeyi sürdürülebilir bir sosyal toplanma mekanına dönüştüren proje, aynı zamanda çevresindeki bölge için de ekonomiyi tetikleyen bir etki yaratıyor.

Kazanan proje, 5-8 Ekim tarihleri arasında Urban Land Institute tarafından gerçekleştirilen Sonbahar Buluşmalarında duyurulacak.

Projeler ve yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bu haber archdaily.com ve uli.org web sitelerinden derlenmiştir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye