Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Star Wars'a Ay Üssü Tasarlamak İsteyenler Buraya!

mimarizm.com / 10 Ocak 2012

Arquitectum tarafından düzenlenen 'Star Wars®: Lunar Base' (Star Wars: Ay Üssü) temalı mimarlık ve tasarım yarışmasında, katılımcılardan, Darth Vader'ın yönettiği Galaktik İmparatorluk'a karşı savaşan Asi Birliği (Rebel Alliance) için bir 'Ay Üssü' tasarlamaları isteniyor.  

Bu kez popüler kültürün en ilginç konularından birinde karar kılan uluslararası yarışma inisiyatifi Arquitectum, modern dönemin en ilgi çekici temalarından biri olan 'uzay platformları'na el atıyor. Dünyanın dört bir köşesindeki yeni mezun ve profesyonel tasarımcıların başvurabileceği 'Star Wars®: Lunar Base' fikir yarışması ile, Dünya'nın ıssız ve soğuk uydusu Ay'a en uygun askeri üssün kazandırılması hedefleniyor.    

Arquitectum'un bu popüler kültür imgesini yarışmaya açmasının ardındaki itici güç ise, Star Wars'un mevcut mimari görselliğini yenileme arzusu. Yarışmanın bir diğer hedefi ise; geleceğin mimarları arasında yer alan bireyler tarafından geliştirilen öneri ve fikirlere, dünya çapındaki uzman eleştirmenlerin dikkatini çekmek.Projenin kapsamı; Asi Birliği'nin Galaktik İmparatorluk'a karşı direnmesini kolaylaştıracak yeni bir Ay Üssü yaratmak. Üssün, adından da anlaşıldığı üzere, Dünya'nın biricik uydusu Ay'da yer alması gerekiyor. Yarışma için özel bir program, alan ve metrekare sınırlaması getirilmezken, projenin şu birimleri içermesi şart koşuluyor:

- Uzay aracı iniş güvertesi
-
Kontrol ve gözetleme merkezi
- Mürettebat karargahı
- Uzay aracı bakım tesisi ve hangarı

Yarışmanın kazananı, 23-26 Ağustos 2012 tarihlerinde Florida'da düzenlenecek olan 'Star Wars Celebration VI' töreninde açıklanacak. Böylece mimarların, filmlerde ihtiyaç duyulan bu tarz çalışmalarda, sanat yönetmenlerinin yerini alabilceği de sinema alemine gösterilmiş olacak.

Ay'a kurulacak olan yeni Asi Birliği üssü, ıssız bir yerde konuşlanacak simgesel bir proje olduğundan yarışmacıların, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını usulüne uygun bir proje geliştirmek üzere seferber etmeleri isteniyor. Zira birinci seçilen tasarım, Florida'da gerçekleşecek olan Star Wars gecesinde davetlilere takdim edilecek.


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için
tıklayınız  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Teslim Tarihi

16.1.2012 00:00:

Düzenleyen

Arquitectum