Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Prosteel 2010 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması

mimarizm.com / 24 Eylül 2009
Çelik malzemeyle yaratıcı çözümler geliştirmek, mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl onuncusu düzenlenen "PROSteel 2010 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması"na başvuru tarihleri uzatıldı.

2009 yılında birinci olan ekibin ECCS (Avrupa Yapısal Çelik Birliği) tarafından da ödüllendirilmesinin ardından bu sene daha da ilgi gören PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular, 8 Mart 2010 tarihine kadar devam edecek.

Takvimi üniversitelerin dönem tatilleri nedeniyle yeniden düzenlenen yarışmanın sonuçları, 05 Nisan 2010 tarihinde açıklanacak. Ödüller ise 29 Nisan 2010'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.


Bu yıl yaratıcılık ön planda!

Borusan Mannesmann Boru ana sponsorluğunda gerçekleşen ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından organize edilen yarışmanın konusunu bu yıl, öğrenciler kendileri belirleyorlar. Öğrencilerin uygun göreceği yer ve kapsamda gerçekleştirilecek değişik yapı tasarımları, yarışmanın amaçları ile bağları kurularak tasarlanıyor. Ayrıca çelik malzemenin sunabileceği çeşitli olanakların da yaratıcı biçimde ortaya konulması bekleniyor.

Yarışmaya katılan ekiplerde en az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi olması gerekiyor. Ekip üyelerinin sayısıyla ilgili bir üst sınırlama ise bulunmuyor. Dileyen öğrenciler, PROSteel web-sitesinde bulunan mesaj panosuna mesaj bırakarak da ekip oluşturabiliyorlar.

PROSteel elemeleri sonucunda birinci olacak ekibe 5.500 YTL, ikinci ekibe 3.500 YTL ve üçüncü ekibe 2.500 YTL tutarında para ödülü verilecek. Bu ödüllerin yanı sıra bir ekibe de 5.000 YTL tutarında Borusan Mannesmann Boru Özel Ödülü verilecek. Tasarımlarında en az yüzde 50 oranında Borusan Mannesmann Boru ürünü kullanan ekipler bu ödülü almaya hak kazanacak. Dereceye giren ekipler de bu özel ödülün sahibi olabilecek.

Bu yıl mimarlık ve mühendislik camiasının duayen akademisyenleri dışında, Türkiye'nin önde gelen mimar ve inşaat mühendislerini de jürisinde barındıran yarışma, öğrencilere projelerini ünlü mimar ve mühendislerle tartışma imkanı sunuyor.

Yarışmanın seçici kurulunda Ahmet Hulusi Alataş (Y.Müh. Mimar, Alataş Mimarlık Ve Danışmanlık), Boran Mustafa Ekinci (Mimar, Boran Ekinci Mimarlık Ltd. Şti.), Dr. Selçuk İz (İnşaat Yüksek Mühendisi, İz İnşaat Madencilik San. Ve Tic. A. Ş.), Mehmet V. Kütükçüoğlu (Mimar, Teğet Mimarlık), Yaşar Marulyalı (Y.Müh. Mimar, UMO, Jüri Başkanı), Prof. Dr. Hasan Şener (Y.Müh. Mimar, İTÜ) ve Prof. Dr. Nesrin Yardımcı ( İnşaat Yüksek Müh., Yeditepe Üniversitesi) bulunuyor.

Son başvuru tarihi 8 Mart 2010 olan yarışmanın sonuçları, 5 Nisan 2010 tarihinde yine PROSteel web-sitesinde açıklanacak. Ödüller ise 29 Nisan 2010'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

Geçtiğimiz senenin PROSteel Yarışması'nda birinci olan ekip, aynı proje ile Avrupa Yapısal Çelik Birliği ECCS'nin iki yılda bir düzenlediği "Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması"ndan ödülle dönmüştü. Kendilerine PROSteel 2009'da birincilik kazandıran "Legal Gecekondu" projesi ile katıldıkları uluslararası yarışmada bir kez daha ödüle layık görülen Deniz Düvenci, Selin Gürel ve Eren Baştanoğlu. İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen törende onurlandırılmışlardı. Ekibe ödülünü, ECCS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Bergmann ve İspanya Yapısal Çelik Derneği (ASCEM) Başkanı Joan Delriu Real takdim etmişti.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Teslim Tarihi

8.3.2010 00:00:0

İletişim

A: Yapı-Endüstri Merkezi Fulya Mah. Yeşilçimen Sk. No.12/430 (Polat Kuesi Yanı) 34394 Fulya - İstanbul T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10 info@prosteel.org