Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması

mimarizm.com / 29 Ocak 2020
İzmit Belediyesi'nin düzenlediği 'Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması'na projelerin son teslim tarihi 31 Mart 2020.

İzmit Belediyesi düzenlediği “Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması” ile Fethiye Caddesi'ne yeni bir yüz kazandıracak. Yoğun katılımın beklendiği yarışmada çıkan sonuçlara esnaflar birlikte karar verilecek.

İzmit’in kalbi olan Fethiye Caddesi ve bağlantı noktalarının yeniden düzenlenmesi, caddenin bir cazibe merkezi haline getirilmesini amaçlayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde düzenlenen yarışmada projelerin son teslim tarihi 31 Mart 2020 olurken, projelerin posta yoluyla teslim alımı tarihi 2 Nisan 2020 olarak açıklandı. Yarışmanın ödül töreni ise 11 Nisan 2020’de gerçekleştirilecek.

Yarışmanın Şekli ve Türü

İzmit Belediyesi tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan yarışmayla ilgili, “4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. maddesi ile Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği doğrultusunda açılan yarışma; serbest ulusal, ortakçıl yarışmadır” ifadeleri kullanıldı.

Yarışmanın Amacı

“İzmit Belediyesi Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması” ile yarışmaya konu tasarım sorununun çözülmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu sorun ele alınırken ekonomik, özgün ve nitelikli tasarım yaklaşımlarının, günümüz mimarisine de ışık tutabilecek işlevsel ve yenilikçi çözümlerin öne çıkarılması; çağdaş̧ bir çevre ve tasarım anlayışı geliştiren proje ve müelliflerin saptanması; güzel sanatların teşviki, ilgili mesleklerin ve yan disiplinlerin gelişmesi, etik değerlerin yerleşmesi, ekiplerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanması amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Yeri ve Konusu

Yarışma alanı Kocaeli İli, İzmit İlçesi, Ömerağa Mahallesi sınırları içerisindeki Fethiye Caddesi’nin bütünü ve İstiklal Caddesi’nin Fethiye Caddesi ile ilişkili kısmıdır. Yarışma sınırları halihazırda verilmiştir. Yarışmanın konusu, yarışma alanı olarak belirlenen yayalaştırılmış iki caddenin, çağdaş kentsel yaşam koşulları doğrultusunda yeni fikirlere, kentin sanat ve tasarımla buluşmasına, mekânsal kalitesi yüksek kentsel kamusal açık mekan üretilmesine imkan verecek şekilde yeniden düzenlenmesidir.

Detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :