AURA Prizma “Yenilebilir Tasarım Yarışması”

mimarizm.com / 06 Mayıs 2020
AURA İstanbul Sertifika Programı mezunları tarafından düzenlenen AURA Prizma serisinin ilk etkinliği “Yenilebilir Tasarım Yarışması”nın son başvuru tarihi 20 Mayıs 2020.

Yenilebilir Tasarım Yarışması ile günlük yaşantının önemli bileşenlerinden yemeği; mimari, tasarım veya sanat kavramları üzerinden düşünmek ve bir tasarım aracı olarak kullanmak hedefleniyor. Her yaştan ve her meslekten yarışmacının katılımına açık olan yarışmaya başvuru ücretsiz.

Mutfak ve mimarlık, tasarım, sanat arasında gastronomik bir anoloji kurmak ne derece mümkün?

Yemek yapmayı ve mutfak ritüellerimizi düşünecek bol bol vaktimizin olduğu bugünlerde, sizleri bu sefer farklı bir gözle mutfağa davet ediyoruz. Dışarıdan söylenmiş hazır yemeğin ambalajını aceleci bir tavırla açmadığımız, tuzunu suyunu planlayarak - tasarlayarak eklediğimiz, bir sonraki günü de hesaba katarak ölçüsüne karar verdiğimiz mutfakta olma haline ve yemeğe; tasarımcı, mimar, sanatçı kimliğimiz ile yaklaşıyoruz.

Yarışma takvimi

Soru sormak için son tarih: 10 Mayıs 2020
Soruların yanıtlanması için son tarih: 12 Mayıs 2020
Teslim için son tarih: 20 Mayıs 2020 (saat 18.00)

Teslim

1- ‘Yenilebilir Tasarım’ (fotoğraf ile temsili): yemek hazırlama, pişirme, servis etme ve yeme eylemlerini tasarım pratikleri çerçevesinde ele alan ve üreten bir tasarım nesnesi (Yarışma rehberinden ‘Yenilebilir Tasarım’ hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir.)
2- Eskiz: tasarıma dair ilk fikirlerinizi ve yemeğin yapılmadan önceki halini temsil eden bir eskiz (Bu eskiz el çizimi, grafik çizim araçları veya herhangi başka bir yolla yaratılabilir.)
3- Açıklayıcı Metin ve Tarif: tasarımın isminin yer aldığı, hikayesinin, metaforunun ve/veya bağlamının anlatıldığı kısa bir açıklama yazısı ve yemeğin tarifi/reçetesi (500 kelimeyi aşmamalı.)
4- Video (tercihe bağlı): tasarımın oluşum ve üretim aşamalarını açıklayan, isteğe bağlı olarak tasarımınızı tarifleyip, sunabileceğiniz bir video (60 saniyeyi aşmamalı.)
5- Diğer materyaller (tercihe bağlı): tasarımın anlatımını desteklemek adına ek görsel, çizim, haritalama ve referanslar

Başvuru için online formun doldurulması bekleniyor.

Yarışma Seçiçi Kurulu:

Burçin Cem Arabacıoğlu (Prof. Dr., MSGSÜ), Büşra Al (Mimar / Plugofis), Deniz Ova (İstanbul Tasarım Bienali Direktörü / IKSV ), Ekin Doğrusöz (Şef / Oxalis Gastronom), Gamze Bursa (Yemek Stilisti), Oğul Türkkan (Gurme, Yazar), Sinan İzgi (Y. Mimar, MSGSÜ / AURA İstanbul), Ümit Altun (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı / DesignUM)

AURA Alumni, Organizasyon Ekibi:

Ayşenur Tuğçe Öztürk (Mimar, Bahar’19 Mezunu), Feyza Sayman (Mimar, Güz’18 Mezunu), Gülsen Şenol (Mimar, Güz’18 Mezunu)

Ödül
• Birinci seçilen tasarımın sahibine, MasterClass Online eğitim platformu derslerine 1 yıllık sınırsız erişim hediye edilecek.
• Seçilen tasarımlar ise, AURA İstanbul’un web sitesi ve sosyal medya hesaplarında duyurulup yayınlanacak ve ileride açıklanacak sergi formatında yer alacak.

Detaylı yarışma rehberi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :