Vicem Bodrum Konutları

06 Temmuz 2015
Kıyının el değmemişlik özelliği ile -inşa edilecek yapıların oluşturması olası- yoğun fiziksel örüntü arasındaki ikilemin tetiklediği tansiyon, tasarımın en önemli verisi olarak ortaya çıkar.

Bodrum kent merkezinden İçmeler’e doğru uzanan sahil yolu ile deniz arasındaki hat boyunca, tersane bölgesine varana dek büyük bir yapı grubuna rastlanmaz. Küçük ölçekli birkaç turizm ve plaj tesisi dışında doğal dokusu korunmuş olan bu şeridin denizden bakıldığında kale tarafındaki yoğunluğa alışmış gözler için şaşırtıcı bir bekaret içerdiği kolaylıkla iddia edilebilir.

 

Vicem Konutları bu hat üzerinde yer alan kayalık bir burun üzerinde konumlanır. Kıyının söz konusu el değmemişlik özelliği ile inşa edilecek yapıların oluşturması olası yoğun fiziksel örüntü arasındaki ikilemin tetiklediği tansiyon, tasarımın en önemli verisi olarak ortaya çıkar. Bu anlamda oluşturulan yerleşim şeması, bir yandan işlevsel ilişkilerin ve manzara açılımlarının ekseninde gelişen üçboyutlu bir topografya sorunu, öte yandan da yerin doğal özelliklerini bağlamlaştırırken bildik “büyük tek ev” fenomenini gevşeten bir kitlesel parçalanma denemesi olarak ele alınır.Yapıların bulundukları kayalık alanın içinde bir tür erimeye tabi tutulmaları, hattâ bu özellikli doğal dokuyla bir anlamda hemhal olabilmeleri adına, parçacıl bir yönelimle tasarlanmış olan kitlelerin toprağa oturan alt bölümleri olabildiğince doğal bir yüzey artikülasyonu içerir.Bunların üzerlerine oturan, hattâ ilişen üst parçaların ise incelikli bir biçimde tasarlanmış narin yapılar olarak bir tür hafiflik hattâ uçuculuk hissiyatı oluşturmaları öngörülür. Yapılar dışında kalan alanların peyzaj düzenlemesi de aynı bağlamsal eksenden beslenir. Büyük bir bölümü kayalık olan burnun genetik örüntüsüne uygun olarak, gereğinden fazla yeşillendirilmiş bir dokudan çok yörede bulunan doğal taşın farklı yüzey etkilerinden yararlanılan bir düzenleme hedeflenir.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 396. sayısında yayımlanmıştır. 


Vicem Bodrum Konutları - Resim Galerisi

İlgili İçerikler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Künye
Proje Yeri :

Bodrum, Muğla

Mimari Proje :

EAA-Emre Arolat Architects

Tasarım Ekibi :

Natali Tombak, Taner Arıkan, Neşet Arolat, Can Dinçer, Cenk Aykut, Leyla Kori, Necip Şahin, Neslihan Avşarlıgil, Nurgül Yardım, Taha Alkan, Tansel Dalgalı, Ünal Ali Özger

Statik Proje :

Reel Engineering

Elektrik Projesi :

Bodrum Electra

Mekanik Projesi :

Hidromekanik

İçmimari (iç mekan) Tasarım :

EAA

Peyzaj Tasarımı :

EAA, DS Mimarlık

İşveren :

Vicem Yacht - Sanko Holding

Danışmanlar :

SLD

Yapımcı :

Vicem Yacht - Sanko Holding

İnşaat Alanı :

9.500 m²

Proje Tarihi :

2013

Fotoğraflar :

EAA-Emre Arolat Architects, Cemal Emden, Thomas Mayer