"Yakın zamanda yurtdışında uygulanmış bir projemizin olmasını hedefliyoruz"

02 Mayıs 2018

Şu anda gündeminizde hangi projeler var? 

Volkan Taşkın: İzmir tarafında bir masterplan üzerinde çalışıyoruz, şu an daha imar revizyonları kesinleşmediği için daha fazla detay veremiyorum. Onun dışında, İstanbul’da devam eden bir televizyon stüdyosu ve ofis yapısı projemiz var. Onların şantiyeleri yakında başlayacak.

"Hedefimiz her sene 3-4 nitelikli yarışma projesi yapabilmek"

Özge Meriç: Geçen ay sonunda Zonguldak’taki Harmankaya Şelalesi Tabiat Anıtı ile ilgili çalışmamızın ilk aşaması tamamlandı ve Zonguldak Valiliği tarafından basınla ve kamuoyuyla paylaşıldı. Yine farklı disiplinlerin biraraya geldiği çok keyifli bir çalışma oldu. Açıkçası dokunmak ve dokunmamak arasında çok ince çizgilerin olduğu kente çok ciddi değer katacak bir proje. Geçen sene girdiğimiz yarışmalar ve kazandığımız ödüllerden sonra, yarışmaları ne kadar özlediğimizi fark ettik. Bir daha bu kadar uzun süre ara vermek istemiyoruz, Volkan ile hedefimiz her sene 3-4 nitelikli yarışma projesi yapabilmek. Şu aralar yurtdışında bir yarışma için çalışıyoruz: Suudi Arabistan’da bir kent kütüphanesi projesi.  

Harmankaya Şelalesi Tabiat Anıtı

Nedim, sen bu konuda ne düşünüyorsun? Yarışmalar ofisin zamanının ne kadarını alıyor?

NA: Bence yarışmalara zaman ayrılmalı. Mesela Çanakkale Şehitlik Yarışması inanılmaz birşey. Çanakkale Savaşı ve Gelibolu tarihimizin çok önemli bir parçası... Dört ülkenin de tarihini etkilemiş bir olay. Burada neredeyse yarım milyon insan öldü ve Türkiye’de savaş anıtı çok üzerinde durulan bir konu değil, nitelikli örnekleri pek yok. Böyle projeler her zaman karşınıza çıkmaz. Bu tarz projelere destek veriyorum. Sonuçta mimarların sosyal bir sorumluluğu var. Yarışmalar bence bu sosyal sorumluluk rolünü de tamamlayıcı özelliğe sahip organizasyonlar.  

Son olarak ofisin yakın dönem hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Volkan Taşkın, Nedim Ağalar, Özge MeriçVolkan Taşkın, Nedim Ağalar, Özge Meriç​

NA: degostudio olarak küresel ölçekte iş yapma hedefimiz var. Şu ana kadar yurtdışına yapılan işler güzel ama benim baktığım noktada nicelik olarak yeterli değil. Ben degostudio’daki mesaimin önemli bölümünü buna ayırmış durumdayım, hedefimiz yakın zamanda yurtdışında uygulanmış bir projemizin olması.

ÖM: Ofisin profesyonel anlamda ürettiği işlerin yanı sıra akademik değere de sahip olan araştırma projeleri üretmesi. Buna yönelik talepler var, biz de degostudio olarak bu tarz araştırmalarla kendi iş pratiğimizi birleştirmek ve mimarlık alanındaki sözümüzü daha belirgin hale getirmek istiyoruz.

VT: Yeni temsil ve teknolojilerin işimize uyarlanması her zaman ilgimi çeken konular. Aslında Nedim ve Özge’nin söylediklerine belki de tamamlayıcı olarak, ofisin bu küresel vizyona hem sözünü –bunu belki de araştırmalarla ve uygulanmış işlerle– belirginleştirip hem de bu sözün özgünlüğünü tasarım sürecinden temsile, kullanılan teknoloji ve yazılımlardan iş yapma metoduna kadar bize özgü yöntemlerle yapmasıyla ulaşılacağına inanıyorum.

 

 


degostudio ortakları ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :