“Toplamda 20 milyon metrekareyi aşan 1000’in üzerinde mimari projeye imza attık”

23 Aralık 2018

Turgut Bey öncelikle yarım yüzyıl önceye gidip bu köklü ofisin kuruluş hikayesini dinlemek isteriz sizden...

Turgut Toydemir: Teknik Üniversite’den mezun olur olmaz büroyu açtım. 57 sene evvel yaptığım işler neydi, şimdi neler yapıyoruz! 

Ofisin ismi o zaman da Piramit Mimarlık Şehircilik miydi?

TT: Turgut Toydemir Piramit Mimarlık olarak geçiyordu. Sonra 1974’te şirkete dönüştürdüm. O yıllarda İstanbul 1,5-2 milyon kişiydi ve işe ilk başladığımda Osmanlı döneminden kalma 2-3 katlı yığma binalar vardı. Benim mezuniyet yılım olan 1961’den önce yapılan imar planı ile 4-5 katlı binalara izin verilmeye başlandı. O yıllarda, yeni bina projeleri kadar, eski binaların pek çoğunun yıkılıp yenilenmesi kapsamında betonarme olarak projelendirilmesi işlerini de yaptık. Bizim zamanımızda mimari projelerle beraber statik hesabımızı hep kendimiz yapıyorduk. 1961’den 1974’e kadar betonarme hesaplarını kendim yaptım. 

Zaten o dönemde İTÜ’de yetişenler “yüksek mühendis mimar” unvanıyla mezun oluyordu.

TT: Aslında mühendis mühendistir, mimar mimardır. Ama evet, eskiden mimarlar statik hesap yapabiliyorlardı. Sanıyorum 1974 yılında Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın ısrarlarıyla meslek ayrımı sağlandı.

Turgut Toydemir'in soyut resim çalışmaları, yarım yüzılı geride bırakan ofisin duvarlarına ayrı bir renk katıyor.

Siz mimari projelerin dışında şehircilik hizmeti de veriyorsunuz. 

TT: Tabi, benim şehir plancı karnem var ve Şehir Plancıları Odası üyesiyim. Dolayısıyla herhangi bir projemiz için plan tadili gerektiğinde bunu kendimiz gerçekleştirebiliyoruz. 70 civarında mevzi imar planı yaptık. Ofisimizde çok uzun senelerdir devam eden bir departmanımız var. Tüm kanun, genelge, yönetmelik değişikliği, adım adım takip edilir. Zaten bunları takip etmezsek proje onaylatamayız çünkü Türkiye dünyanın en bürokratik memleketlerinden bir tanesi. Toplamda 20 milyon metrekareyi aşan 1000’in üzerinde mimari projeye imza attık. Ayrıca kentsel tasarım ve planlama olarak 17 milyon metrekarelik proje ürettik. 

Ve çok farklı coğrafyalarda çalışıyorsunuz. 

TT: Evet, yurtdışında çok projemiz oldu. Şu anda da yurtdışı işlerine ağırlık vermiş durumdayız. Özbekistan, Rusya ve İran’da iş görüşmelerimiz ve projelerimiz devam ediyor. 


Piramit Mimarlık Kurucusu ve Ortakları ile...
Piramit Mimarlık Çalışanları ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :