"Lagranja, multidisipliner bir tasarım stüdyosu"

22 Mart 2020

NK: Ekibi genişletmeyi düşünüyor musunuz?

SD: Kısa süreli çalışan stajyer arkadaşlarımız olmuştu. Özellikle proje yoğunluğunun burada olduğu dönemlerde onlar için verimli ve aktif oluyor. Onun haricinde işe alım konusunda bu yapı ile devam ediyoruz. Barselona’dan destek alıyoruz. Biraz da sürece bağlı aslında. 

TB: İhtiyaç olursa olabilir tabi ama buradaki ekibi çok fazla büyütme gibi bir düşüncemiz yok. Sedef ilk bize katıldığında 15-20 gün Barselona’da yaşadı, oradaki ofiste sürekli çalıştı. Sonra ofisten daha senior bir mimarla gelip burada devam etti. Bunun amacı Sedef’in yeterli olup olmaması değil tabi. Barselona’da çalışanların en yenisi 5, en eskisi 12-13 senelik. Kuruluşundan beri bizle beraber olanlar var, paylaşımcı bir firma. Aynı zamanda çalışan kişiyi eğitiyor. Aynı dili konuşma aşamasına gelmek aslında, böyle olunca daha verimli oluyor. Sedef’te o süreci 2-3 yıl yaşadı. Bir kişinin takıma girip takımla beraber gerçek performans gösterilmesi en az 1,5 sene. Ondan sonra da firma içinde kendi yönünü çizebiliyor. Yeni biri ofise katıldığı zaman tanıdığımız, beraber çalıştığımız kişileri tercih ediyoruz. Genelde çok fazla ilan vererek ekibe birini katmamaya çalışıyoruz. İşe yaklaşımı, bizimle olan iletişimi önemli. İşi bir şekilde öğreniyorsunuz nasılsa.

SD: Multidisipliner bir tasarım stüdyosu olmasının verdiği bir şey. Bir firmaya girip iş yapmak çok da zor bir şey değil; sorumluk ve görev tanımın bellidir. Ama burada farklı bir perspektif var. O disiplin ve bakış açısını edinebilmek herhalde doğru işleri ortaya koymakla alakalı. O zaman zaten aynı dili konuşmaya, kültürel farklılıkların artı değer olarak proje içine girmesine katkı sağlayabiliyorsunuz. Temeldeki disiplinin çok doğru oturmuş olması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Hem mimari, iç mimari endüstri ürünleri tasarımı disiplini var. Bunların doğru şekilde bir araya gelmesi ile alakalı.

ES: Söz konusu olan ortaya tasarım fikir çıkması, ana kararların alındığı bir yapı var elbette tasarım konusunda.. Dahil olmak, herkesin sadece bilgisayar başında oturup çizmesi şeklinde değil. Üretime tasarım fikriyle dahil olması.

TB: 1,5 senelik süre bunu anlamak için işte. Bunu böyle tasarlamış, ama bu üretilemiyor ama o anda karar vermek gerekiyor üretime dönüştürmek için.

SD: Bizim diğer metinlerde özellikle belirtmek istediğimiz şeyler, genel bir tasarım anlayışımız tasarıma şöyle bakmak, değil. Her proje özelinde oturup projenin şartlarını ortaya koyup hatta belki bozup bütün yapıyı sonra tekrar birleştirmek. Her proje kendi bağlamında değerlendiriliyor. Çıkan üründe her biri birbirinde farklı da olsa ortak bir dil hissediliyor.

Japan Tobacco International-JTI Turkish Headquarters

NK: Son olarak güncel projelerden bahsedelim.

TB: Şu anda Dubai’de ve Tanzanya’da bir otel projemiz var. Altı ay önce Puket’te başladık. Bunlar şu anda proje aşamasında. Tahminen 2021-2022 gibi uygulama süreçleri de bitecek. Güncel olarak şu an Bomontiada’daki Populist’in Galataport için bir versiyonunu yapacağız, onun için çalışıyoruz. Onun dışında birkaç tane de ofis projemiz var.  


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :