Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Kültür endüstrileri klasik kültür turizmini değiştirdi”

01 Temmuz 2011

Belki de yola kültür turizminin neleri kapsadığını tanımlayarak çıkmamız gerekiyor…

Kitabın yapmak istediği de bu… Türkiye GDK turizminde ileriye gitmiş olmasına rağmen rekabet şansı yok. Ancak kültür turizmi dediğimiz alanda (kitapta bunun içerisine nelerin girdiğini sıralıyoruz) çok büyük rekabet şansına sahibiz çünkü bu kültür mirası başka yerde yok. Eğer bunları iyi bir şekilde sunabilirsek bundan büyük bir getiri elde edebiliriz. Kaldı ki bugün artık şu çok belli; kültür turizmi yapan insanlar yüksek eğitime ve belli bir gelir seviyesine sahipler. Kültür için para vermeye hazırlar. Çoğu bunun için zaman ayırabiliyor. Dünyada böyle bir müşteri kitlesi varken bu kitleyi hedeflememiz gerekiyor.

"Kültür turizmi" denen bir kavram oluşturulmuş ama bu "kültürlenme" talebinin aslında tüm geziler için geçerli olması gerekmiyor mu? Turizmin temelinde olması gereken bir şey değil mi kültür?

Aslında öyle ama İngilizce ifadelerden yola çıkacak olursak; bir "tourism" kelimesi var, bir de "travel" (seyahat). "Travel" gezmeye dolaşmaya işaret ettiğinden, kültürü daha fazla içeriyor. "Vacation" (tatil) ise ayrı bir olay… Belki de tatil ve gezmeyi ayırmak gerekiyor. Bu nedenle Batıda bazen bu etkinliğe "tourism&travel" (turizm ve gezme) diyorlar. Turizm = GDK (güneş-deniz-kum), gezme = diğer faaliyetler < /STRONG >  gibi bir ayrıma gidiyorlar. Tabi burada alternatif sözcüğünü kabul edemeyeceğim. Neyin alternatifinden bahsediyoruz? Bunların hepsi ayrı şeyler. Yalnız kültür turizminin alanını dar tutmamak gerekiyor.

 


Faruk Pekin ile kültür turizminin dünü ve geleceği üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları