Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Karanlık Oda

Pers dilinde 'güzel atlar ülkesi' anlamına gelen Kapadokya'nın aynı zamanda dünyanın en görkemli sığınaklarından biri de olması; günümüzde ise daha çok 'peri' bacaları ile anılması tarihin bir ironisi olsa gerek.

23. UIA Mimarlık Kongresi'ne ev sahipliği yapan barok şehir Torino'dan ufak bir kesit. Mimar gözüyle, bir mimarın objektifinden Torino şehri.

Kayıhan, yaşayan Esenboğa'ya odaklanıyor. Asıl işlevi gelinmesine ya da gidilmesine (olmadı biraz beklemeye) aracılık etmek olan bir mekanı, bu geliş, gidiş ve bekleyiş anlarında fotoğraflıyor.

Editörlerimizden Aslı Elitsoy, Mardin'e yaptığı geziden objektifine takılanları izlenimleriyle birlikte Karanlık Oda'ya taşıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Eski Başkanlarından Ayhan Çelik, 410 konut ve 16 sosyal tesisten oluşan 'Al Assa Projesi' inşaatının Proje Müdürü olarak gittiği Libya'dan gönderdiği fotoğraflarla Karanlık Oda'da.

"Kafka'nın deyişiyle, 'Prag, hiçbirimizin gitmesine izin vermez. Bu annenin pençeleri vardır. Onu iki yerden; Vysehrad ve Şato'dan ateşe vermemiz gerekir ki, ancak o zaman buradan ayrılabilelim....'"

Esmeray İnce, İstanbul, Amasra ve Bakü'de çektiği fotoğraflarla Karanlık Oda'da.

Geçen ay Alaçatı fotoğraflarına yer verdiğimiz Ozan Ertuğ, bu kez İstanbul'un gece haline odaklanıyor.

Üzerinde çalıştığım proje Alaçatı’da ve benim orası ile ilgili en ufak bir bilgim yok, ani bir kararla “Alaçatı'da Yaşamak” kitabını çantama attığım gibi izmir yolculuğuma çıkıyorum.

Yıllar sonra, aşık olduğum kent İstanbul’dan, doğduğum kent Antalya’ya dönüşte yaşadığım karmaşa, fotoğraf makinemi elime alışımla sona erdi.

Bölüm Sponsorları