Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın Ağustos Sayısı Çıktı

mimarizm.com / 12 Ağustos 2008

YAPI Dergisi Ağustos sayısında, Grimshaw Architects'in tasarladığı Amsterdam'daki Bijlmer ArenA İstasyonu ve Foster&Partners'ın tasarladığı New York'taki Hearst Genel Merkezi projesine geniş yer veriyor. Dergide ayrıca Türkiye'den ve yurtdışından proje, içmimari tasarım ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

"Serbest Mesleki Gelişim"in Geliştirilmesi

Doğan Hasol, derginin Ağustos sayısındaki  "Serbest Mesleki Gelişimin Geliştirilmesi" başlıklı yazısında "Temelde yararlı olan sistemin uygulama aksaklıklarının bir an önce giderilmesi ve sürecin daha sağlıklı bir şekilde geliştirilerek hızlandırılması gerekiyor" diyor.

Bijlmer ArenA İstasyonu

Grimshaw Architects'in tasarladığı Amsterdam'daki Bijlmer ArenA İstasyonu'nun, istasyon holü ve platformları, binanın içinde yolcu oryantasyonunu destekleyen en üst düzeyde saydamlık ilkesiyle tasarlanmış.

Hearst Genel Merkezi

Ağustos sayısında dikkat çeken bir başka projeyse mimari tasarımı Foster&Partners tarafından yapılan Hearst Genel Merkezi. Bilinen New York büro kulelerinin aksine çok daha az enerji tüketmek üzere tasarlanan Hearst Genel Merkezi, iş kuleleri arasında sürdürülebilir bir tasarım örneği.

Müzik Okulu

Bursa'da, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu'nda yer alan Müzik Okulu binası Özgür Ediz tarafından tasarlanmış. Yapı, yarattığı senaryoya paralel bir yaşantıya mekân oluyor ve eğitim sürecinin "karşılıklı iletişim ve etkileşim" temelinde yapılması için gerekli kurguyu yaratıyor.

Karınca Mağazası

İstanbul'daki Kanyon Alışveriş Merkezi içinde bulunan Karınca Mağazası'nı OSO Mimarlık tasarlamış.  Mekânın tasarımında, müşterilerin mağazayı dışarıdan gördüklerinde, mağazanın kendisinin de bir tasarım endişesi taşıdığı ve ürünlerle paralel özellikte bir tasarım konsepti benimsendiği hissettirilmeye çalışılmış.

"Bombolla"

İspanya'nın Lleida şehrinde uluslararası bir film festivali için özel olarak tasarlanan şişme strüktür "Bombolla", festival bitiminde katlanıp kaldırılabiliyor ve çok küçük bir yer kaplıyor. "Bombolla"nın tasarımı "vora arquitectura"ya ait.

Saklı İstanbul: Olası 2010 Gelecekleri

"Saklı İstanbul: Olası 2010 Gelecekleri" başlıklı, stüdyo çalışmalarından yola çıkılarak hazırlanan yazıda, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Ayşe Şentürer, eleştirel-kültürel sinematografik kent kavrayışları ve mimari açılımlarını irdeliyor.

Tasarımda Ergonomi ve Heykelsi Estetik

Alparda 2008 koleksiyonu, açık büro sistemlerine seçenekler sunuyor. Modeller, kendini tamamlayan elemanların birbiriyle ilişkiler kurabilir kabiliyetleriyle çoğul hallere ulaşabiliyor. Mimar Burçin Yılmaz'ın yazısında koleksiyonun ürünleri tanıtılıyor.

İğne Deliği Fotoğrafları

Fotoğraf sanatının tarihsel bir dönemini yeniden yaşatan 67 fotoğraftan oluşan "İğne Deliği Fotoğrafları" sergisi, 24 Ağustos 2008'e dek İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi'nde yer alacak.

Ayrıca;

Mustafa Reşit Paşa'nın Devlet Adamlığı ve "Mimarlığı"; Gürhan Tümer
Belkıs-Serik Geleneksel Konut Mimarisi; Mine Tanaç
Cami Bahçelerinin Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi; Yıldız Aksoy, Aylin Çelik Turan, Nazlım Bölük, Ayşe Sinem Üstev, Serap Hatun
DEÜ'de Özgür Bir Tasarım Haftası; Zehra Ersoy, Açalya Allmer, Dürnev Atılgan, Mine Tanaç, Çınar Bilgin, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, H. İbrahim Alpaslan, Nezihat Köşklük, Feyzal Özkaban

YAPI Ağustos sayısında....

Yapı Dergisi'ni satın almak ya da abone olmak için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları