Türkiye’nin Renk Haritası Çıkarıldı

mimarizm.com / 24 Şubat 2016
Polisan Boya, 7 bini aşkın satış noktasından elde ettiği veriler sonucunda, 2015 yılında hangi bölgede en çok hangi renklerin tercih edildiğini belirleyerek Türkiye’nin renk haritasını çıkardı.

Türkiye, geçtiğimiz yıl iç cephelerde Terracotta Ailesi’nin çok sevilen sarı dokunuşlu Kumsal Beji, Sahra Beji ve Açık Fildişi bejlerini tercih ederken, dış cephede ise seçimini minimalist yumuşaklığından dolayı Bahama Beyazı ile binalara şık bir samimiyet katan Fildişi Sahili’nden yana kullandı.

Polisan Boya’nın Renk Danışmanı Oya Komar, 7 bini aşkın satış noktasında 2015 yılı boyunca yapılan boya tercihlerini derleyerek hem geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen renkleri hem de bölge bölge renk alışkanlıklarını ortaya çıkardı. Böylelikle ikinci kez Türkiye’nin Renk Coğrafyası oluşturulmuş oldu. 

İç cephede Bej ve tonları el üstünde tutuluyor 

Tercihler doğrultusunda iç cephelerde Terracotta Ailesi’nin çok sevilen sarı dokunuşlu Kumsal Beji, Sahra Beji ve Açık Fildişi bejleri hâkimiyetini sürdürürken, Açık Fildişi’ne alternatif olarak 2015 renk kartelasına titizlikle eklenen, pigmentlerinde aydınlık ve sıcaklık özelliklerini barındıran Karizmatik Krem, bir klasik olma yolunda basamakları hızla çıktığını gösterdi. Sarı harici renk yansımaları içeren bej tonları söz konusu olduğunda kırmızı dokunuşlu Romans ve canlı renk seçimleri söz konusu olduğunda da Royal Lila Türkiye’de senenin seçimlerini net şekilde özetliyor.

Dış cephede Bahama Beyazı ve Fildişi Sahili 2015’in şampiyonu 

Verilere göre Türkiye, dış cephelerini beyazın asaleti ile sarmalamak istiyor. Bahama Beyazı, minimalist yumuşaklığından dolayı dış cepheleri modern görünüme ulaştırmak için tek başına kullanıldığı gibi, diğer renkleri vurgulamak üzere kombinasyonlara fon oluşturuyor. Fildişi Sahili ise dış cephelere sıcaklık katan bir açık ton olarak, binalara şık bir samimiyet katıyor. 

Özellikle dış cephelerde iç bölgelerdeki çikolatalı, kırmızı dokunuşlu sıcak renkler, batı bölgelerden gelen sarımsı bejler, mavi ve grili kontrastlı kombinasyonlara yerini bırakırken;çikolatalı sıcak kombinasyonlar, daha önce yeşilli hardallı kombinasyonlar tercih eden Doğu ve Güney Doğu bölgelerine kaymış durumda. Tüm bölgeler genelde sarı yansımalı, ışığı yansıtan, sıcak yansımalı iç ve dış cephe renklerine yöneldiler. Canlı renkler tercih edilmeye devam edilse de yaşam alanlarının hem içinde hem dışında bej ve toprak tonları hâkimiyetini korudu. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :