Mimarlık ve Ahşap Yapı İlişkileri 

mimarizm.com / 20 Haziran 2017
Vedat Tokyay yeni kitabında, ahşap yapı mimarisini, kavramsal ve teknik bilgilerin yanı sıra önemli tarihsel ve güncel ahşap yapı örnekleri olmak üzere birbirine geçmiş iki izlekte sunuyor.

Mimar Vedat Tokyay tarafından kaleme alınan "Mimarlık ve Ahşap Yapı İlişkileri" adlı kitap, ahşap yapı ve mimarlık dünyasını tanımak ve tasarımlarında bu malzemenin teknik ve ifade olanaklarını kullanmak isteyenler için değerli bir kaynak sunuyor.

Mimarlık Vakfı İktisadi İşletmesi Yayınları'ndan çıkan kitabın tanıtım metni şöyle:

Dünya mimarlığı yeni malzemelerin ve tekniklerin yanı sıra çağlar boyunca deneyimlenmiş olan en eski, temel ve geleneksel malzemeleri de yeni kullanımları ve teknolojik açılımları içinde yetkin biçimde deneyimlemeyi ve kullanmayı sürdürüyor; Ahşap bunlar arasında. Ünlü ve saygın mimarlar gerek teknik gerekse mimari ifade açısından özgün ahşap yapılar tasarlamayı sürdürüyor. Geleneksel yapımda malzemeye bağlı teknik olanaklar nedeniyle daha çok konut mimarisinde, bunun yanında kaplama ve çatı malzemesi olarak kullanılan ahşap, bugün yeni üretim teknikleri sayesinde büyük açıklıkların, eğri biçimlerin, farklı geometrilerin, hibrit ve kompozit bireşimli yapısal kurguların da malzemesi. Günümüzün çevre ve iklim ile uyum, sürdürebilirlik, yeniden kullanılabilir malzeme arayışı bu eğilimi güçlendiriyor. 

Ahşap yapıların ya da ahşabın yoğun biçimde kullanıldığı yapıların yanı sıra, ahşap yapı ile ahşap tekne ve gemi yapımı ve genel ahşap obje tasarımı ilişkileri üzerinde düşünmek de anlamlı olacaktır. Bu kitapta, Renzo Piano’nun Prometeus Konser Salonu'nda olduğu gibi mimari tasarımın biçimsel esin ve konsept olarak tekne mimarisi ile ilişkilendirilebileceği örnekler de verilmektedir.

Kitap, ahşap yapı ile ilgili bilgileri ve ahşap yapı mimarisini birbiri içine geçmiş iki izlek üzerinden sunuyor; bir yandan ahşap yapı ile ilgili çeşitli kavramsal ve teknik bilgiler, öte yandan önemli tarihsel ve güncel ahşap yapı örnekleri. Bilgiler; sorunsallar, genellikler, büyük ve karmaşık örtü sistemleri, strüktürel saydamlık ve doğa tarihi ile ilişkiler, taşınabilirlik – esneklik – hafiflik – ekoloji ve sürdürülebilirlik, bilim ve teknoloji ile ilişkiler gibi temaları ele alıyor. Örneklere ise, her bir temanın tartışıldığı bölümde bu tema ile ilgili özellikler belirtilerek yer veriliyor. Bu çerçevede ahşabın yapı malzemesi olarak yetkin biçimde kullanıldığı ülkelerdeki tarihsel örnekler arasında Osmanlı, Japon ve Kuzey Amerika ülkeleri evlerini, Anadolu köy camilerini, Japonya ve Nepal tapınaklarını, Norveç kiliselerini, Serander ve köprü gibi özel strüktürleri buluyoruz.  

Künye
Eserin Adı: Mimarlık ve Ahşap Yapı İlişkileri 
Yazar: Vedat Tokyay
Sayfa Sayısı: 238
Baskı Türü: Karton Kapak
Ebat: 22,5x27 cm
Baskı Tarihi: 2017


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :