Louvre Piramidi’nin Mimarı I. M. Pei Hayatını Kaybetti

mimarizm.com / 17 Mayıs 2019
Paris Louvre Müzesi’nin avlusuna giriş yapısı olarak tasarladığı ikonik cam piramidle dünyaca tanınan, modern mimarlık anlayışının saygın isimlerinden 1983 Pritzker Ödüllü ünlü mimar Ieoh Ming Pei, 102 yaşında hayatını kaybetti.

1917 Çin’de doğan, daha sonra mimarlık öğrenimi için ABD’ye gelen I. M. Pei, 1940 yılında MIT’de lisans eğitimini tamamladı. İkinci Çin Japonya Savaşı nedeniyle ülkesine dönme planlarından vazgeçmek zorunda kalmasıyla, Walter Gropius ve Marcel Breuer gibi mimarlarla çalışma şansı yakalayacağı Harvard Yüksek Tasarım Okulu’nda yüksek lisans eğitimini aldı. 1955 yılında kendi stüdyosu I. M. Pei & Associates'i kurdu. Ofis 1989’dan itibaren de Cobb Freed & Partners adıyla devam etti.

60 yıllık kariyerinde ofisin en bilinen çalışması olarak Louvre Müzesi’ne tasarladığı kristali andıran şeffaf Louvre Piramidi ek yapısının yanında; Hong Kong’taki Çin Bankası Kulesi, Washington DC’de Ulusal Sanat Galerisi Doğu Binası, Boston’daki JFK Başkanlık Kütüphanesi ve Doha’da İslam Eserleri Müzesi ofisin diğer etkileyici yapıları olarak kabul edilir.

Dünyanın birçok şehrinde tamamladığı çalışmalarıyla pek çok ödüle değer görülen Pei, mimarlık dünyasına yaptığı katkılardan dolayı 1983 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü, 2010 yılında ise RIBA Kraliyet Altın Madalyası ile ödüllendirilmiştir.  

Modernist olarak tanınan I. M. Pei, tasarımlarında üçgenler, daireler ve kareler gibi temel geometrik şekil ve düzenlemelerle oluşturduğu formlarıyla öne çıkar ve çalışma sürecinde yer, zaman ve amaca dair bağlamsal ilerlemeleri savunmuştur.

Archdaily'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :