Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kore Ahşap Kültürü Müzesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 15 Ağustos 2017
Kore’deki Incheon Grand Park’ın içinde yer alan ve softarchitecturelab tarafından tasarlanan Mokyeonri Müzesi, ziyaretçilerine ahşabın birbirinden farklı özelliklerine atıfta bulunan bir dizi mekânsal deneyim sunuyor.

Softarchitecturelab tarafından tasarlanan ve Incheon Grand Park içinde yer alan Mokyeonri Müzesi, Kore Orman Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Incheon Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmada birincilik kazanmış. 

Projenin ismi, “Mokyeonri”, farklı köklerden gelen ağaçlar arasındaki uyum anlamına geliyor. Proje ismi aynı zamanda ahşabın birçok farklı özelliğini yansıtan bir dizi mekânsal deneyimin mimarisini de tanımlıyor. 

Proje, ziyaretçilerin ahşabı ve ağaçları, tüm duyularıyla hissedebilecekleri bir sergileme alanı olarak tasarlanmış. Tasarım stratejisi ise Incheon Grand Park’ın içinde yer alan arboretumun sembolizasyonu üzerine kurgulanmış. Bina etrafındaki mikro hava durumunu ve insan aktivitelerini parametrik olarak yansıtan interaktif bir ahşap ekran sayesinde gerçek zamanlı bir ortam yaratılmış. Bu eleman aynı zamanda ziyaretçiler ve yapının mimarisi arasında bir etkileşim yaratırken dış ve iç mekan arasındaki iletişimi de kuvvetlendiriyor.  

Kaynak, Domus


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları