Filipinler’e Spiral Formlu Ekolojik Tatil Köyü

Tuba Tellioğlu Şeren / 22 Eylül 2017
Belçikalı mimar Vincent Callebaut, Filipinler için sıfır emisyon, sıfır enerji ve yoksulluğu ortadan kaldırmayı öneren ekolojik bir tatil köyü tasarladı.

Mimarın tasarımı; fazla balık avlama, kitle turizmi, hava kirliliği, plastik atık ve zehirli ürünler sonucunda tehdit altında bulunan ülkenin şu anki çevresel durumuna bir yanıt niteliğinde. “Turizm, uluslararası seviyede, günümüzün en önemli endüstrisi haline gelmiş durumda. Bu nedenle turizmin sürdürülebilir mimariye katkısını yeniden gözden geçirip bu potansiyeli en üst noktaya taşımaya çalışmalıyız,” diyor Callebaut. 

Vincent Callebaut, çeşitli ekosistemlerin form ve şekillerinden ilham alan ‘Nautilus’ Ekolojik Tatil Köyü’nün strüktürünü biomimikri esasları üzerinde temellendirmiş. Yeniden kullanılan ya da geri dönüşümlü malzemelerin tercih edileceği proje, aynı zamanda yiyecek ve enerji bakımından da tamamıyla kendine yeterli olacak. Arazinin korunmasını garanti altına almak için kitle fonlaması yapılacak. Projenin, iş ve gelir anlamında da yerel ekonomik gelişime doğrudan destek olması bekleniyor. Gönüllü ekoturistlerden sahildeki plastik atıkları temizlemeleri istenecek.

 

Doğuda yer alan farklı yüksekliklerde, 12 küçük spiral formlu kuleden oluşan apartmanlar, güneşi takip ederek kendi etrafında dönebilecek şekilde tasarlanmış. 162 adet apartmanın her biri kendi etrafında bir gün içinde 360 derece dönerek manzaranın tümünü yaşam alanlarının içine taşıyor. Batı kısmında ise salyangoz benzeri formlarıyla deniz üzerinde yükselen 12 küçük müze oteli göze çarpıyor. Ekoturistlerin rahatlamaya ve dinlenmeye davet eden bir dizi küçük pavyon, rıhtımı öne çıkarıyor. Son olarak, lagünün merkezinde yer alan origami tepesinde ise bir bilim araştırma merkezi ve denizcilik rekreasyon alanı bulunuyor.    

designboom


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :