Yararlı Sanat Ofisi Buluşması

mimarizm.com / 13 Ekim 2017
Asociación de Arte Útil platformu ortaklığında SALT Galata’da açılan Yararlı Sanat Ofisi’nin 21 Ekim'deki ilk kamu programında, iki yıllık süreçte öngörülen çalışma prensipleri tanıtılacak. 

fotoğraf: Mustafa Hazneci

Kültür kurumları yararlı olabilir mi? Sanattan kimler, nasıl yarar edinebilir?

Asociación de Arte Útil platformu ortaklığında SALT Galata’da açılan Yararlı Sanat Ofisi’nin ilk kamu programında, iki yıllık süreçte ilerlenecek üç temel yön ile öngörülen çalışma prensipleri tanıtılacak. 

Yararlı Sanat Ofisi’nde öncelikle, sanatın araç gereç kadar kullanışlı olabileceği fikrinde temellenen ve “yararlı sanat” olarak tanımlanabilen arte útil kavramı, kültür kurumlarının güncel çıkmazları çerçevesinde tartışmaya açılacak.

Ofisin ikinci odağı, söz konusu fikir bağlamında üretilmiş olan sanat işlerini birer “vaka” olarak bir araya getiren çevrimiçi Arte Útil arşivine Türkiye ve yakın coğrafyadan yapılacak eklemelerle katkı sunmak olacak. Bir zamanlar devletin hükmünde olduğu varsayılan konulara, birey, inisiyatif veya toplulukların özgün metot ve düzenlemelerle geliştirdiği sanatsal müdahaleleri içeren arşivden seçili vakalar, SALT Galata’nın üçüncü katındaki ofis mekânında, Türkçe ve İngilizce metinlerin yanı sıra görseller ile incelemeye açık olacak.

Son olarak, bu çift yönlü birikime herkesin katılımına açık programlarla sürekli bir tartışma alanı sağlanması amaçlanıyor. Arte Útil arşivinden seçili vakalar ile yeni vakalar irdeleneceği Yararlı Sanat Ofisi’nin, SALT, kullanıcıları ve bileşenlerinin karşılıklı öğrenebileceği bir mekân olarak işlemesi öngörülüyor. 

Bu kapsamdaki ilk buluşmada, SALT Araştırma ve Programlar ekibinin sunumlarını, tanıtılan konulara dair katılımcılarla yapılacak olan tartışma takip edecek. 

Konuşma dili Türkçe’dir.


Yararlı Sanat Ofisi Buluşması
21 Ekim Cumartesi, 14.00-15.30
SALT Galata, Kat 3


PROGRAM:

14.00-14.20  Yararlı sanat kurumu nedir?
Meriç Öner, Direktör

14.20-14.40  Arte Útil arşivi nedir?
Onur Yıldız, Kamu Programları Yönetmeni 

14.40-15.30  Tartışma


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :