Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Z-Raporu

mimarizm.com / 16 Ocak 2020
Heykeltraş Serdar Kaynak’ın Z-Raporu adlı sergisi, Pomstore Levent Showroom’da 7 Şubat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Mimar Gizem Büyüktürkoğlu’nun sahibi olduğu Pomstore, günlük yaşamda kullanılan seçkin tasarım ürünlerine ek olarak, her biri alanında özgün sanatçılarla iş birliklerine kucak açıyor. Bu kapsamda, üretimlerinde çalıştığı konular açısından ikilik, ikilem, ikili denge gibi unsurlara yoğunlaşmış olan heykeltraş Serdar Kaynak’ın, son on yılı kapsayan kısa bir özeti, adeta gün sonu çıktısı olarak düşünebilecek, Z-Raporu olarak isimlendirdiği sergisi, Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde, Pomstore Levent Showroom’da yer alacak olan ilk sergi.

Z Raporu isimli sergide, kamusal alan, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan ödülllü heykeltraş Serdar Kaynak’ın en bilindik mermer işlerinin yanısıra, sınırlı sayıda edisyonlar olarak üretilmiş döküm işlerini görmek de mümkün olacak.

Serdar Kaynak üretimlerinde, özellikle çalıştığı konular açısından ikilik, ikilem, ikili denge gibi unsurlara yoğunlaşmıştır. Neredeyse tüm çalışmalarında ve oluşturduğu pratiklerinde maddenin doğasına sadık kaldığını, onları zorlamadan düşsel gerçeklerden nesnel gerçeklere dönüştürdüğünü görebiliriz. Üretimlerinin biçim yaklaşımlarını bu doğrultuda kurgulamış, evrendeki karşıtlık dengesini tamamlayıcı bir unsur olarak oluşturmaya çalışmıştır. Düalitenin, hayatın her alanında olduğuna inanmış, zıtlık-karşıtlık açısından ikilem dengesini, biçimsel olarak sorgulamıştır. Öz’de içsel olarak çalıştığı konuların içerdiği anlamlar bakımından biçim ve içerikte, zıtlığı, karşıt olmayı, bağlam açısından çelişki yaratabileceği  duygusal bir yaklaşımla biçimlendirmiştir. Üretimlerinin çoğu güçlü bir biçim anlayışının ön planda olduğu üretimler olarak yorumlanabilir. Sanat, yaşam sürekliliğinden etkilenen değişim ve dönüşüm denemeleridir. Sanatçının eserlerine verdiği isimler, hem içsel dünyasının hem de hayattaki duruşunun ipuçlarını da vermektedir. Sanatçının ele aldığı karşıtlıklar doğrultusunda, diyalektik olarak değil, bütünün olguları, birbirlerine olan akışı, zamanı gündeme getiren bir devinim, bir bağlılık olarak anlaşılabilir. Üretimlerine içkinlik katacağı yeni arayışların ve pratiklerin sınırsızlığı içinde, deneysel eylemleri önemseyen düşünce yapısıyla, her zaman sanat kazanmalı diyerek, daima ayakları yere basan gelişimin önemini ve doğruluğunu vurgular. Sanatın bir dil ve ifade olarak gelişimini sürdürebilmesi için sanatçının tekrara düşmeden gösterebileceği gelişimi üretim açısından dönemlere ayrılması gerektiğini savunur. Z-Raporu olarak isimlendirdiği bu sergisini de son on yılı kapsayan kısa bir özet ya da adeta gün sonu çıktısı olarak düşünebiliriz.

Pomstore, Levent Showroom’unda yer alacak olan Z-Raporu isimli sergide Heykeltraş Serdar Kaynak imzalı edisyonlu işler ile, eserlerin içine işlemiş olan derin anlamların daha çok sayıda sanatseverin evine girebilmesini hedeflemektedir. Eserler ayrıca, Pomstore.net online mağazada da satışa sunulacaktır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
07.02.2020
BİTİŞ
27.03.2020
YER
Pomstore Levent Showroom
DÜZENLEYEN

Pomstore

İLETİŞİM

A. Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, 1. Levent Aytar Apt. D:20/5, 34330 Beşiktaş/İstanbul