Rezan Has Müzesi’nden 23 Nisan Hediyesi “Atatürk ve Çocuk” Sergisi

mimarizm.com / 14 Nisan 2008
Rezan Has Müzesi’nden 23 Nisan Hediyesi “Atatürk ve Çocuk” Sergisi

Rezan Has Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlediği "Atatürk ve Çocuk" adlı fotoğraf sergisi ile Mustafa Kemal Atatürk'ün çok sevdiği ve çevresinden hiç eksik etmediği çocuklarla olan anlarından çarpıcı kareler sunuyor.

Sergide, Atatürk'ün çok bilinen askeri kimliğinin dışında, çocuklarla birlikte geçirdiği sosyal yaşamından kesitler sunulacak. Atatürk fotoğrafları deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan Hanri Benazus'un kolleksiyonundan alınan fotoğrafların çoğunlukta olduğu sergi kapsamında, Atatürk'ün orjinal imzalı fotoğrafı ve imza denemeleri de yer alacak. 200'ü aşkın fotoğrafın bulunduğu sergi açılışında, Atatürk'ün sevdiği yiyecekler, mezeler, en çok beğendiği şarkılar eşliğinde sunulacak.


Aynı gün, 4 bin 500 adet fotoğrafı ile en büyük Atatürk Fotoğrafları koleksiyonuna sahip olarak bilinen Hanri Benazus, "Atatürk ve Hümanizm" adlı bir konferans gerçekleştirecek. 15.00'da başlayacak konferansın ardından, çoğu Atatürk ile ilgili 28 adet kitabı yayınlanmış olan koleksiyoner ve yazar, kitaplarını imzalayacak.


Açılışı 25 Nisan 2008 tarihinde, saat 18:30'da, Kadir Has Üniversitesi Sanat Galerisi'nde yapılacak olan sergi, 25 Mayıs 2008 tarihine dek devam edecek.

Hanri Benazus:
27 Mart 1930 tarihinde İzmir'de doğdu. Tarihi 500 yıla varan İzmirli bir ailenin çocuğudur. Atatürk hayranı ve Atatürkçülük felsefesi tutkunudur. Yaşamının en önemli anısı 9 Ekim 1937'de Aydın'ın Ortaklar Beldesi'nde Atatürk'le karşılaşması ve onun masasındaki leblebilerini yemesidir. Halen 4 bin 500 adet fotoğrafla Türkiye'nin en büyük Atatürk Fotoğrafları koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyondan 3500 adet fotoğrafı, Ankara, Çankaya Köşkü'nde kurulmakta olan Atatürk Müzesi'ne hediye etmiştir. Uzun yıllardan bu yana "İnsan", "Yakın Tarihimiz" ve "Atatürkçülük" konusunda kitaplar yazmakta, konferanslar vermekte, sergiler açmaktadır. Halen bu etkinliklerini Türkiye çapında bir çok okul, üniversite ve dernek kademesinde devam ettirmektedir ve şu ana kadar 28 adet kitabı yayınlanmıştır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
25.04.2008 18:30
BİTİŞ
25.05.2008
YER
Kadir Has Üniversitesi Sanat Galerisi, Cibali, İstanbul
DÜZENLEYEN
Rezan Has Müzesi
İLETİŞİM
T: (0212) 533 65 32 aycag@khas.edu.tr