'Küstüm Oynamıyorum'

mimarizm.com / 22 Kasım 2013
'Küstüm Oynamıyorum'

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi, fotoğraf sanatçısı Naz Köktentürk'ün, Tarlabaşı'nda yıkım sürecine kadar geçirdiği 6 yılın hikayesini aktaran "Küstüm Oynamıyorum" sergisine ev sahipliği yapıyor.


                         


"Tarlabaşı'nda binadan çok hayatı, insanı, insan hallerini anlatmak istedim. Ağır Roman'dan da öte; iki kere ağırlaştırılmış masalını bir semtin..."

Naz Köktentürk, kişisel bir hikâyeden yola çıkarak, yok edilen hayatların çaresizliğini; kısırlaşmış hayatımızda göremediğimiz insanların izlerini takip ederek, yakın geçmişin haykırışını bu sergi ile anlatıyor.

Sanatçının iki bölümden oluşan ‘Küstüm Oynamıyorum' projesi, Tarlabaşı'nda yıkım sürecine kadar geçirdiği altı yılın hikâyesi olarak karşımıza çıkıyor. Leica M7 fotoğraf makinesi ile siyah-beyaz 35 mm çekilen fotoğrafların yer aldığı ilk bölüm, Tarlabaşı'nda yaşayan insanların yaşamına dair sanatçının gözlemlerinden oluşuyor.

İkinci bölüm ise, orta format Hasselblad fotoğraf makinesi ile tamamen bir çağrışımdan yola çıkarak, yıkım süresinde Street Art sanatçılarının binalara bir başkaldırı olarak yaptıkları ‘stencil'lerin mekânlar ile birlikte fotoğraflanması sonrası bir diğer Street Art sanatçısı Ari Alpert ile birlikte yine bu fotoğraflar üzerinde yeni bir stencil çalışması yaparak tamamlanan ve Türkiye'de ilk kez uygulanan bir teknikle oluşturulan sekiz fotoğrafı içeriyor. Sergide bu çalışmalara ek olarak, Tufan Dağtekin'nin Augenberg (Göz Dağı) adlı bir ‘digital art' çalışması da sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi, 20 Kasım 2013 - 28 Şubat 2014 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi'nde görülebilir.

Ziyaret saatleri:
09:00-18:00 / Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
20.11.2013
BİTİŞ
28.02.2014
YER
Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi, Cibali