Koleksiyon / İzmirSMD, Arkayın ve Oran Mimarlık Ofislerini Ağırlıyor

mimarizm.com / 12 Ocak 2012
İzmir SMD

İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) ve Koleksiyon Mobilya'nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / İzmir SMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi, 25 Ocak 2012 Çarşamba günü Koleksiyon İzmir Merkezi'nde açılıyor.

Sergi dizisinin bu seferki konukları; Arkayın Mimarlık | A. Tufan Arkayın ve Oran Mimarlık | Vedat Zeki Tokyay.

Arkayın Mimarlık ve Oran Mimarlık proje sergisi, 25 Ocak - 21 Mart 2012 tarihleri arasında Koleksiyon İzmir Merkezi'nde ziyaret edilebilir. 


A. Tufan Arkayın


1955 yılında İzmir'de doğdu. 1980'de Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Birçok dergi ve yayın organında karikatürleri yayımlandı. Katıldığı yurt içi ve yurt dışı yarışmalardan çok sayıda ödül kazandı. Resim ve heykel çalışmaları olan mimar, fotoğraf sergileri de açmaktadır.

1993'te İzmir'de kurduğu Arkayın Mimarlık bürosunda çalışmalarına serbest mimar olarak devam eden A. Tufan Arkayın'ın tasarımını yaptığı; Özel Konut, Siteler, Endüstriyel Yapılar, Otel ve Tatil Köyleri, Çarşı ve Ticaret Merkezleri, Eğitim Yapıları, Kentsel Tasarım İç Mekan ve Çevre Düzenleme projeleri İzmir ve çevresi ile Türkiye'nin bir çok ilinde uygulanmıştır ve uygulanmaya devam etmektedir.


  H.Y. Evi, Narlıdere / İzmir

İzmir Serbest Mimarlar Derneği üyesi olan Arkayın, İzmir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu'nda üç dönem kurul üyeliği yapmıştır.


Vedat Zeki Tokyay

1976 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli firmalarda proje müdürlüğü görevlerini sürdürdükten sonra 1993 yılında, Oran Mimarlık'ı kurdu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tasarım dersleri verdi. İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve Ulusal Ahşap Derneği kurucu üyesi olan Tokyay'ın, mimarlık ile ilgili araştırma ve eleştiri yazıları, Yapı Dergisi'nde yayımlamaktadır. Tokyay'ın, Tasarım Yayınevi'nden çıkan "Mimarlığın Oluşumunda Saydamlığın Işığı" isimli bir kitabı da bulunmaktadır.


  Pırıl Otel, Çeşme / İzmir 

1990'da "Çimentaş Genel Müdürlüğü" yapısıyla Ulusal Mimarlık Yarışması'nda "Gri Sanat" ödülü ile birincilik; 2000'de ise "Taşınabilir Deprem Okulları" tasarımıyla, Köksal Anadol ile birlikte, Yapı Ödülü'nü almıştır. 2000 yılında "Taşınabilir Deprem Okulları", 2004'te ise "Kemalpaşa Kültür Merkezi" yapısı Ağa Han Mimarlık Yarışması'na Türkiye adayı olarak gösterilmiştir.


Sergide Yer Alan Projeler:

ARKAYIN MİMARLIK | A. Tufan Arkayın

1.
 Eltaş Transformatör Fabrikası-Çiğli / İzmir
2. H.Y. Evi - Narlıdere / İzmir
3. Terbay İş Merkezi - Alsancak / İzmir
4. M.U. Evi - Narlıdere / İzmir
5. Ege Park Evleri - Yelki / İzmir
6. Alfa Elektronik Oyuncak Fabrikası - Sarnıç / İzmir
7. Venterosa Evleri - Alaçatı / İzmir


  Venterosa Evleri - Alaçatı / İzmir


ORAN MİMARLIK | Vedat Zeki Tokyay

1. Çimentaş Genel Müdürlüğü - Bornova / İzmir
2. Çeşme Aquapark - Çeşme / İzmir
3. Çeşme Ilıca Otel - Çeşme / İzmir
4. Kemalpaşa Belediyesi Hizmet Binası - Kemalpaşa  / İzmir
5. Kemalpaşa Kültür Merkezi - Kemalpaşa  / İzmir
6. Menderes Tekstil Genel Müdürlüğü - Sarayköy / Denizli
7. Pırıl Otel - Çeşme / İzmir 


  Çeşme Aquapark, Çeşme / İzmir


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
25.01.2012
BİTİŞ
21.03.2012
YER
Koleksiyon İzmir Merkezi
İLETİŞİM
A: Koleksiyon İzmir Merkezi Mithatpaşa Cad. No: 142/A T: (232) 482 20 01