Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Hanefi Yeter’in 50 Yıllık Sanat Yolculuğu: Evvel 

mimarizm.com / 31 Ekim 2017
İş Sanat Kibele Galerisi’nin yeni sezondaki ilk konuğu, ressam Hanefi Yeter. İnsanın sosyal ve politik gelişmeler karşısındaki sorunlarını, hüzünlerini, sevinçlerini tuvaline aktaran sanatçının 50 yıllık üretimi, “Evvel” adlı retrospektif sergiyle gözler önüne seriliyor.  

İş Sanat Kibele Galerisi, yeni sezonun ilk sergisinde ressam Hanefi Yeter’i ağırlıyor. Eser çeşitliliği ve kompozisyonları ile dikkat çeken, yapıtlarının merkezine ‘insan’ı koyan sanatçının İş Sanat'taki kapsamlı sergisinde, resimlerin yanı sıra heykel ve seramikleri de yer alıyor. İnsanın sosyal ve politik gelişmeler karşısındaki sorunlarını, hüzünlerini, sevinçlerini, kurduğu ilişkileri tuvaline aktaran sanatçının 50 yıllık birikimi ve üretimi, bu sergiyle gözler önüne seriliyor.  

Sanat eğitimine 1967 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde başlayan Hanefi Yeter, 1972 yılında mezun olmasının hemen ardından devlet bursuyla Almanya’da yüksek lisans yapmaya hak kazandı. Eğitim hayatı boyunca insan figürleri ile zenginleştirdiği şehir temalı çalışmalar yapan Yeter’in resimlerinin başkarakterleri yoğurtçular, seyyar satıcılar ve hamallar gibi sokak satıcılarından oluşuyordu.

Hanefi Yeter, Uçun Kuşlar UçunUçun Kuşlar Uçun, tuval üzerine akrilik, 2012

Sanatçı, 1973’te Berlin Sanat Akademisi’ne kayıt olduğunda, 68 Kuşağı veya Frankfurt Okulu olarak adlandırılan ve Adorno, Horkheimer, Marcuse, Habermas gibi düşünürlerin fikirlerinden beslenen öğrenci hareketlerinin yoğun olduğu bir ortamda kendini buldu. Almanya’da kendini hissettiren işçi göçü, Çernobil vakası, Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi gibi konular, Yeter’in bu dönemde ürettiği eserleri etkiledi. Almanya’da yaşadığı yıllarda tuval resimlerinin yanı sıra duvar resimleri de yapan sanatçı, aynı dönemde seramik çalışmaları, ahşap üzeri oymalı ve dekupeli resimler de çalıştı. 

Hanefi Yeter, Zor Bir Biçimdesin, ahşap üzerine akrilik, 2016

Eğitimini tamamladıktan sonra yaşamını uzun yıllar Almanya’da sürdüren Hanefi Yeter, yaklaşık 30 yıla denk düşen bu dönemi sanatının şekillendiği, geliştiği ve çeşitlendiği zamanlar olarak tanımlıyor.

2000 yılında Almanya serüvenini tamamlayarak Türkiye’ye dönen Hanefi Yeter, bu dönemde yeni yaşam alanını anlamaya çalıştığı, daha kişisel temalı eserler üretti. 2005 yılı sonrasına heykel çalışmalarına başladı. 

Çalışmalarının altyapısını oluşturan eskiz defterlerini kendi kişisel günlükleri olarak tanımlayan Hanefi Yeter’in, resim ve heykellerini içeren iki de kitabı yayımlandı.

Hanefi Yeter

90’ın üzerinde kişisel sergi açan, çok sayıda karma sergiye katılan ve eserleri çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yer alan Hanefi Yeter’in “Evvel” adını verdiği retrospektif sergisi, 31 Ekim - 16 Aralık 2017 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Emel Arkant 2 yıl önce Çok güzel bir sergi... Değerli sanatçı Hanefi Yeter in emeğine sağlık, kutluyorum...!
  • Şenol Kelkitli 2 yıl önce Allah ömrünüzü uzun etsin Sağlıklı huzurlu mutlu yaşa Dayım
  • Timurhan Ziyan 2 yıl önce Sergi süperdi emeğine sağlık hocam
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
31.10.2017
BİTİŞ
31.10.2017
YER
İş Sanat Kibele Galerisi, Levent
DÜZENLEYEN

İş Sanat

İLETİŞİM

A: İş Kuleleri, Levent / İstanbul
T: (212) 316 15 80