Hanefi Yeter’den Belleğe Doluşan Tüm Anılar

mimarizm.com / 08 Kasım 2018
Ünlü sanatçı Hanefi Yeter, Endless Art Taksim’de izleyiciyle buluşan “Belleğe Doluşan Tüm Anılar” sergisinde, malzeme ile kurduğu bağı, kendine ait bir biçime ulaştırarak gündelik olanla bir araya getiriyor.

Aşkı, inançları, politika ve felsefeyi heyecanını hiç kaybetmeden sözle harmanlayarak eserlerine aktaran Hanefi Yeter’in "Belleğe Doluşan Tüm Anılar" sergisi Endless Art Taksim’de devam ediyor.

Yeter’in malzemeyle kurduğu bağ cesurca ve oldukça kuvvetlidir. Eserlerinde farklı malzemeleri kullanma isteği, yeni ifade yollarının peşinden gitmesine olanak sağlar. Sanatçı, dönüşen ve değişmekte olan hatıralarla ilgilidir. Bu hatıralar kimi zaman toplumun belleğinde kimi zaman kişisel tarihimizin bir parçasındandır. Ancak hepsinin ortak noktası, Yeter’in bu anıları içinde bulundukları zaman tünellerinin birer parçası olmaktan çıkarıp bize hatırlatmak istemesidir. Kimisiyle yüzleşmemizi, kimisiyle övünmemizi hatta kimisinden utanmamızı ister gibidir. Tüm bu ifadenin kuvvetini ise kullandığı malzemeler tamamlar.

Görmenin her zaman özel bir kavram olduğunu, görünenden daha yoğun bir deneyim gerektirdiğini belirten Hanefi Yeter, sanat yaşamının farklı dönemlerine ait eserlerinden oluşan bu sergisinde, kendi süzgecinden geçen, duygu, düşünce ve hatıraları deneyimlememizi sağlıyor.

“Belleğe Doluşan Tüm Anılar” sergisi, 15 Kasım 2018 tarihine kadar Endless Art Taksim’de görülebilir.

*

Hanefi Yeter hakkında:

1972 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olduğuktan sonra  devlet bursuyla Almanya’ya giden Hanefi Yeter, yüksek lisans eğitimini orada tamamlamıştır. Yıllarca yaşadığı Almanya’da ellinin üzerinde sergi açmıştır. Almanya’nın çeşitli kentlerinde duvar resimleri, seramik cepheleri, mozaik pano ve heykelleri bulunan sanatçının Darmstadt’da ise üç duvar resmi vardır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :