Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Otomobil Tasarımı Eğitimi: Bir Nesne ve Bir Arayüz Olarak Otomobil

mimarizm.com / 21 Ekim 2015

 

Yüksek mimar ve otomobil tasarımcısı Engin Tulay tarafından, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde verilecek olan eğitim, 7 Kasım - 12 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

 


Eğitimin Kapsamı ve Hedefi:
Bu eğitim otomobil tasarımı alanında ürün ve sistem bağlamında yenilikçi bir yaklaşım içinde stratejik düşünme, tasarım metodolojisi, pazarlama, iletişim kriterleri ve otomobil tasarım becerileri konularına yönelik olarak çoklu bir disiplin anlayışı içinde bütünsel bir mesleki birlikteliğin deneyimlenmesini amaçlamaktadır. Eğitim süreci teorik ve kuramsal bilgi aktarımı ile uygulamalı proje çalışmalarının ve alıştırmalarının dengeli bir kombinasyonu olarak işlenecektir.

 

Eğitim, otomobil tasarımı alanında kullanılan malzemelere ilişkin gerek estetik gerekse fonksiyonel anlamda bütünsel bir genel bakışı sunmayı amaçlar; yeni teknolojik malzemeler alanındaki ilerlemeler ve yeni nesil mazlemelerin tasarım sürecindeki etkileri çalışmalar süresince özel olarak incelenecektir. Eğitim boyunca micro ve macro mobiliteye ilişkin parametreler otomobiller üzerinden değerlendirilebilecek ve katılımcıların gelecekteki şehir kurgusu ve otomobillerin bu kurgu içinde giderek artacak olan önemi üzerinde düşünmelerine ve inceleme yapmalarına olanak sağlanacaktır. Eğitim aynı zamanda, markalaşma ve marka kimliği oluşturma tekniklerinin tasarım süreci ile entegrasyonu ve markanın kimlik mirasının ve baskın kalıtsal tasarım kodlarının devam eden evrimsel bir süreç boyunca ne şekilde biçimlendirildiğine ve yönetildiğine dair yaklaşımları global bir perspektif içinde incelemeyi amaçlar.

Eğitimin İçeriği:
Eğitimin temel yapılarından birini oluşturan çizim alıştırmaları katılımcılar adına, tasarıma yönelik düşüncelerin bir iletişim dili ve aynı zamanda bir ifade tekniği oluşturabilmek üzere fiziksel ve nesnesel anlamda dönüşümünü temsil eden bir transfer süreci olarak deneyimlenmesini hedefler. Eğitim boyunca çizim sürecine dair teknikler, gerek kağıt üzerindeki geometrik ifadeler gerekse 3 boyutlu çalışma modelleri ile kurgulanıp biçimlendirilerek, otomobillere ilişkin form davranışları, arayışları ve yüzey yapıları konularında bir seri yaratıcı deneyimin keşfedilmesi olarak çalışılacak ve iletilmeye çalışılacaktır.

Verimli kullanımın optimize edilebilmesine yönelik bir perspektif içinde yütürülecek olan eğitim, katılımcılarına otomobillere ilişkin gerekli mühendislik yapıları, ergonomi prensipleri, aerodinamik parametreler ve taşıt mimarisi konularına ilişkin bir dizi mesleki bilgiyi de aktarmayı amaçlar. Bu kapsamda eğitim boyunca yeni teknolojilerin nasıl bir etki içinde evrimine devam etmekte olan otomobili üretim sanayisinin yeni platformlar ve yapılar oluşturabilmesine katkıda bulunabileleceği de bir başka inceleme konusu olarak aktarılacaktır. Eğitim, katılımcılarının modern otomobil tasarımına dair temel yaklaşımları anlamaya yönelik olarak düşünsel bir farkındalık içinde, özellikle sürdürülebilirlik meselesi bağlamında otomobiller adına geleceğe dair önerilen olasılıklar üzerine önemli ve gerekli bilgiler edinmelerini amaçlar.

Kimler Katılabilir:
Bu eğitim otomobil tasarım süreci ve becerilerinin temel yapılarına dair mesleki deneyimler kazanmak isteyen bu konuda akademik geçmişi olan profesyoneller, öğrenciler ve konuya ilgi duyan diğer tüm katılımcılara ulaşmayı amaçlamaktadır.

Eğitmen:
Engin TULAY

Tarih:
7 Kasım – 12 Aralık 2015
Cumartesi günleri 10:00 - 12:30 / 13:00 - 15:30 saatleri arasında

Süre:
6 hafta, 30 Saat

Yer:
İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü


Katılımın ücretli olduğu eğitim programı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
7.11.2015 00:00:
BİTİŞ
12.12.2015
YER
İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul kampüsü
DÜZENLEYEN

Bilgi Eğitim

İLETİŞİM

A: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 Eyüp, İstanbul T: (212) 311 7216 E: bilgi-egitim@bilgi.edu.tr