Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

mimarizm.com / 29 Eylül 2016
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce 10.'su düzenlenen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, 7-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Film gösterimleri bu yıl ilk kez, İstanbul Büyükkent Şubesi'ne bağlı Yalova, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne temsilciliklerinde de yapılacak.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” vesilesiyle gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında düzenleniyor.

Bu yıl 84 ülkeden 833 film başvurusunun yapıldığı festivalde, finale kalan 46 film arasında yapılan değerlendirmede sonucunda aşağıda isimleri belirtilen filmler gösterim programına alınmaya ve ödüle değer bulundu.

Belgesel Dalı
1. Ödül: Ocean Hill Drive – Yönetmenler: Miriam Gossing ve Lina – ABD
2. Ödül: Exisle – Yönetmen:  Renata Claus – Brezilya
3. Ödül: Darkened Water – Yönetmen: Alireza Dehghan – İran

Animasyon Dalı
1. Ödül: Habitat – Yönetmen: Marcel Barelli – İsviçre
2. Ödül: Scale – Yönetmen: Amin Rahbar – İran
3. Ödül: Urban Audio Spectrum - Marina Schnider – İsviçre

Gösterim Programına Alınan Belgesel Filmler:
A Headstone for a Home - Yönetmen: Eszter Barabas – Romanya                         
Abandoned Berlin – Yönetmen: Jordi Busquets – İspanya          
Andrew Keegan is Moving – Yönetmen: Justine Harbonnier – Fransa                   
At The Edge of The Cape – Yönetmen: Panagiotis Vekris – Yunanistan  
Atlas of The Wounded Buildings – Yönetmen: Thadeusz Tischbein – Almanya  
Back Home – Yönetmen: Ennio Donato – İtalya                 
Balcony Stories – Yönetmenler: Otilia Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze – Moldova
Bauhaus Windows – Yönetmenler: Anna Faroqhi ve Haim Peretz – Almanya    
Calle 17 con 7a Esquina – Yönetmen: Céline Billard - Fransa                       
Chronicle of the Demolition – Yönetmen: Eduardo Ades - Brezilya                           
Cities (Potential Space) – Yönetmenler: Gusztav Hamos ve Katja Pratschke – Almanya
Daha Güzel Bir Hayat – Yönetmen: Pınar Nadide Okan – Türkiye                             
Designs for Life, Børge Mogensen – Yönetmen: Casper Høyberg – Danimarka
Frei Otto: Spanning the Future – Yönetmen: Joshua V. Hassel – ABD               
Giuseppe Verdi and Glory – Yönetmen: Francesco Campanini – İtalya                  
Gözyaşı Yolu – Yönetmen: Engin Türkyılmaz – Türkiye                  
Indivisible Cities – Yönetmen: Annamaria Craparotta – İtalya                    
Kaç Para – Yönetmenler: Sara Durmuş ve Gülşah Keleş – Türkiye
Kobuto - Yönetmen: Peter Behrbohm – Almanya           
Last Exit Alexanderplatz – Yönetmen: Hans Christian Post – Danimarka
Ludovico’s Dream – Yönetmen: Annamaria Gallone – İtalya                         
Off History – Yönetmen: Selini Halvadaki – Danimarka  
On the Rails of History – Yönetmen: Evandro Souza – Brezilya                  
Opera 130: Palace on the Boulevard – Yönetmen: Géza M. Toth - Macaristan
Pallasseum – Invisible City – Yönetmen: Manuel Inacker - Almanya      
Red Ochre: The Last Guards of The Holy Fire – Yönetmenler: Tim Drabandt ve Fanon Kabwe  Almanya
Rêger – Gezgin - Yönetmen: Bulut Rênas Kaçan – Türkiye                           
River & Oak – Yönetmen: James Malekzadeh – Kanada                               
Schayer – Yönetmenler: Jakub Gawkowski ve Monika Olszewska – Polonya
Senza Orfeo – Yönetmen Ernesta Caviola – İtalya                           
Sıradışı İnsanlar – Yönetmen: Orhan Tekeoğlu – Türkiye                              
Vefa – Yönetmen: Baran Vardar – Türkiye            
Wandenkolk – Yönetmen: Bruno Firmino – Brezilya                      
Worlds on Edge – Yönetmenler: Thiago B. Mendonça ve  Renata Jardim – Brezilya

Gösterim Programına Alınan Animasyon Filmleri:
Bike Portraits – Yönetmen: Sashko Danylenko – ABD
Da Vinci Project – Yönetmen:  Alain Escalle – Fransa
Kınamaca – Yönetmen: Serdar Koçak – Türkiye
Little Thing – Yönetmen: Or Kan tor – İsrail
Right Ahead – Yönetmen: Duncan Senkumba – İngiltere
The Maze – Yönetmen: Mu-Cen, Xie – Tayvan

Gösterim programı 10. yılında İstanbul dışına yayılıyor

Festivalin açılışı 7 Ekim Cuma günü saat 19.00'da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde gerçekleştirilecek. Film gösterimleri ise İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binası ile Kadir Has Üniversitesi, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilcilikleri, İstanbul Bakırköy ve Kartal büyükkent bölge temsilcilikleri, Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Galata Derneği'nde yapılacak. Festival boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanat alanlarıyla ilgili söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Seyirci ile buluşacak filmler arasında ödüle değer bulunan eserlerin sahipleri, 15 Ekim 2016 günü saat 19.00'da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde yapılacak törende ödüllerini alacak.

Gösterim Mekanları:

Salon I: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No: 31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul
Tel: +90 212 251 4900 | Faks: +90 212 251 9414

Salon II: Galata Derneği
Galata Kulesi Sok. No: 21 34420 Beyoğlu-İstanbul
Tel: +90 212 243 9810

Salon III: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Kadir Has Caddesi, Cibali / İSTANBUL-34083
Tel: +90 (212) 533 65 32

Salon IV: Nâzım Hikmet Kültür Merkezi
Ali Suavi Sok. (Sanatçılar Sok.) No: 7
Bahariye -İstanbul
Tel: +90 216 414 2239

Salon V: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği (Bakırköy)
Sakızağacı Mah. Şinasi Gürünlü Sok. No: 21 Bakırköy - İstanbul
Tel: +90 212 543 23 68

Salon VI: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu II. Büyükkent Bölge Temsilciliği (Kartal)
Bağlarbaşı Mah. Bağdat Cad. Kocaer Apt. No: 487/3 Maltepe-İstanbul
Tel: 0216 473 83 65 - 0216 457 50 98

Salon VII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Tekirdağ Temsilciliği
Turgut Mah. Eski İstanbul Cad. No: 29 Tekirdağ
Tel: 0282 261 59 40

Salon VIII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kırklareli Temsilciliği
Karakaş Mah. Cumhuriyet Cad. No: 64 Kat: 3 Kırklareli
Tel: 0288 212 33 83

Salon IX: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği
Mithatpaşa Mah. Rasathane Sok. No: 3 Edirne
Tel: 0284 213 08 40

Festival programı için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
07.10.2016
BİTİŞ
15.10.2016
YER
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy
İLETİŞİM

A: Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu 34425 İstanbul
T: (212) 251 49 00 - 205
E: archfilmfest@archfilmfest.org