Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 08 Eylül 2016
X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen Belgesel ve Animasyon Filmleri Yarışması'nın sonuçları belli oldu. Birinciler ABD ve İsviçre'den...

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları çerçevesinde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından gerçekleştirilen X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen Belgesel ve Animasyon Filmleri Yarışması sonuçlandı.

Oda'nın 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği festival, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanıyor.

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Animasyon Filmleri Yarışması'na bu yıl 84 ülkeden 833 film başvurdu. İlk değerlendirmede 197 film seçilirken, bunlardan 46’sı finale kalmayı başardı. 

Belgesel Dalı
1. Ödül: Ocean Hill Drive – Yönetmenler: Miriam Gossing ve Lina – ABD
2. Ödül: Exisle – Yönetmen:  Renata Claus – Brezilya
3. Ödül: Darkened Water – Yönetmen: Alireza Dehghan – İran

Animasyon Dalı
1. Ödül: Habitat – Yönetmen: Marcel Barelli – İsviçre
2. Ödül: Scale – Yönetmen: Amin Rahbar – İran
3. Ödül: Urban Audio Spectrum - Marina Schnider – İsviçre

Gösterim Programına Alınan Belgesel Filmler (Alfabetik)

A Headstone for a Home - Yönetmen: Eszter Barabas – Romanya                         
Abandoned Berlin – Yönetmen: Jordi Busquets – İspanya          
Andrew Keegan is Moving – Yönetmen: Justine Harbonnier – Fransa                   
At The Edge of The Cape – Yönetmen: Panagiotis Vekris – Yunanistan  
Atlas of The Wounded Buildings – Yönetmen: Thadeusz Tischbein – Almanya  
Back Home – Yönetmen: Ennio Donato – İtalya                 
Balcony Stories – Yönetmenler: Otilia Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze – Moldova
Bauhaus Windows – Yönetmenler: Anna Faroqhi ve Haim Peretz – Almanya    
Calle 17 con 7a Esquina – Yönetmen: Céline Billard - Fransa                       
Chronicle of the Demolition – Yönetmen: Eduardo Ades - Brezilya                           
Cities (Potential Space) – Yönetmenler: Gusztav Hamos ve Katja Pratschke – Almanya
Daha Güzel Bir Hayat – Yönetmen: Pınar Nadide Okan – Türkiye                             
Designs for Life, Børge Mogensen – Yönetmen: Casper Høyberg – Danimarka
Frei Otto: Spanning the Future – Yönetmen: Joshua V. Hassel – ABD               
Giuseppe Verdi and Glory – Yönetmen: Francesco Campanini – İtalya                  
Gözyaşı Yolu – Yönetmen: Engin Türkyılmaz – Türkiye                  
Indivisible Cities – Yönetmen: Annamaria Craparotta – İtalya                    
Kaç Para – Yönetmenler: Sara Durmuş ve Gülşah Keleş – Türkiye
Kobuto - Yönetmen: Peter Behrbohm – Almanya           
Last Exit Alexanderplatz – Yönetmen: Hans Christian Post – Danimarka
Ludovico’s Dream – Yönetmen: Annamaria Gallone – İtalya                         
Off History – Yönetmen: Selini Halvadaki – Danimarka  
On the Rails of History – Yönetmen: Evandro Souza – Brezilya                  
Opera 130: Palace on the Boulevard – Yönetmen: Géza M. Toth - Macaristan
Pallasseum – Invisible City – Yönetmen: Manuel Inacker - Almanya      
Red Ochre: The Last Guards of The Holy Fire – Yönetmenler: Tim Drabandt ve Fanon Kabwe  Almanya
Rêger – Gezgin - Yönetmen: Bulut Rênas Kaçan – Türkiye                           
River & Oak – Yönetmen: James Malekzadeh – Kanada                               
Schayer – Yönetmenler: Jakub Gawkowski ve Monika Olszewska – Polonya
Senza Orfeo – Yönetmen Ernesta Caviola – İtalya                           
Sıradışı İnsanlar – Yönetmen: Orhan Tekeoğlu – Türkiye                              
Vefa – Yönetmen: Baran Vardar – Türkiye            
Wandenkolk – Yönetmen: Bruno Firmino – Brezilya                      
Worlds on Edge – Yönetmenler: Thiago B. Mendonça ve  Renata Jardim – Brezilya
 
Gösterim Programına Alınan Animasyon Filmleri (Alfabetik)
Bike Portraits – Yönetmen: Sashko Danylenko – ABD
Da Vinci Project – Yönetmen:  Alain Escalle – Fransa
Kınamaca – Yönetmen: Serdar Koçak – Türkiye
Little Thing – Yönetmen: Or Kan tor – İsrail
Right Ahead – Yönetmen: Duncan Senkumba – İngiltere
The Maze – Yönetmen: Mu-Cen, Xie – Tayvan

Festival açılışı 7 Ekim 2016 Cuma günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Program çerçevesinde planlanan film gösterimleri ve etkinlikler; İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binası ile bağlı Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilcilikleri ile İstanbul Bakırköy ve Kartal temsilciliklerinin yanı sıra; Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusü, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Galata Derneği’nde yapılacak.

Festival süresince, mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanatsal alanlarla ilgili söyleşiler düzenlenecek. Etkinlik programına 12 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren www.mimarist.org'dan ulaşabilirsiniz. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin