Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Perşembe Sineması 2018 Sonbahar Programı

mimarizm.com / 11 Eylül 2018
Garanti Mortgage desteğiyle izleyicilerin beğenisine sunulan SALT Perşembe  Sineması’nın sonbahar sezonu 13 Eylül’de SALT Beyoğlu’nda başlıyor.

The Experimental City (©Unicorn Stencil Documentary Films) kapsamında, University of Minnesota bünyesindeki Kuzeybatı Mimarlık Arşivleri izniyle: 1960’ların sonundan MXC taslak çizimi ©Unicorn Stencil Documentary Films

SALT’ın Garanti Mortgage işbirliğiyle sürdürdüğü ve bu yıl ‘yenilenme’ olgusunun işlendiği Perşembe Sineması, sonbahar sezonunda yepyeni filmlerle devam ediyor. Perşembe Sineması, Eylül – Kasım 2018 programı, Chad Freidrichs’in The Experimental City (Deneysel Şehir) adlı belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle başlıyor.

‘Yenilenme’ arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünen 12 filmle devam eden Perşembe Sineması, 13 Eylül’den 29 Kasım’a her perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da sinemaseverlerle buluşacak.

Katılımın ücretsiz olduğu Perşembe Sineması'na rezervasyon yapılmamaktadır.
 

PROGRAM:

13 Eylül
Chad Freidrichs, The Experimental City [Deneysel Şehir], 2017
96 dakika / İngilizce; Türkçe altyazılı


The Experimental City filminden MXC Protestosu, Minnesota Historical Society'nin izniyle, ©Unicorn Stencil Documentary Films.  

Bilim insanı, mucit ve Our New Age çizgi romanının yaratıcısı Athelstan Spilhaus, 1960’ların ortalarında, 250 bin kişilik bir planlı topluluk projesi geliştirir. Kuzey Minnesota kırsalında sıfırdan kurulması tasarlanan Minnesota Experimental City (MXC) [Minnesota Deneysel Şehir] ile çevre ve hava kirliliği gibi kentsel sorunların kesin çözümü amaçlanır. MXC, 21. yüzyılda daha yaşanabilir şehirlere model teşkil etmek üzere iletişim, ulaşım, kirlilik denetimi ve enerji kaynakları açısından ileri teknolojiyle donatılacaktır. Jeodezik bir kubbenin de bulunduğu bu modüler yerleşim merkezi sürekli kendini yenileyecek; okulsuzluk felsefesiyle burada yaşayan herkes hem öğrenci hem öğretmen sayılacaktır. Ne var ki, 10 milyar dolarlık devasa proje hayata geçirilmesine ramak kala iptal edilir ve her yönüyle Spilhaus’un ileri görüşlülüğünü yansıtan fütürist bir girişim olarak tarihe geçer.

Perşembe Sineması’nda üç yıl önce sunulan The Pruitt-Igoe Myth’in [Pruitt-Igoe Miti] (2011) yönetmeni Chad Freidrichs’in son belgesel filmi The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017) Türkiye’de ilk kez SALT Beyoğlu’nda gösterilecek.

*

20 Eylül
Tarik Saleh, The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet], 2017
107 dakika / Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı


The Nile Hilton Incident  filminden bir kare ©FilmArtı

2017 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülen The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet], rütbesini emniyet teşkilatını yöneten amcasına borçlu Noredin Mostafa’nın (Fares Fares) bir cinayet soruşturmasını konu alıyor. Lalena adlı tanınmış bir şarkıcı, 2011 Mısır Devrimi’nden kısa bir süre önce, Kahire’nin merkezindeki lüks Nil Hilton Oteli’nde ölü bulunur. Bütün deliller, hükûmetle güçlü bağlantıları olan bir iş adamını işaret edince, Noredin’e yüklü bir miktar rüşvet karşılığında soruşturmayı bırakması teklif edilir. Artık susturulmak istemeyen ve bu sefer işini düzgün yapmaya karar veren Noredin, kariyerindeki en zorlu görevle karşı karşıya kalacaktır.

*

27 Eylül
Oeke Hoogendijk, Het Nieuwe Rijksmuseum - De Film [Yeni Rijksmuseum Filmi], 2013
130 dakika / Felemenkçe, İngilizce, Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı


Het Nieuwe Rijksmuseum - De Film’den bir kare ©Autlook Films

Hollanda’nın en büyük sanat müzesi olan ve Vermeer, Rembrandt, Steen, van Gogh gibi usta sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Rijksmuseum 2003’te tadilata girer. Amsterdam’daki müzenin on yıl süren yenileme çalışmalarını işleyen bu belgesel film, kurumun direktöründen küratörlere, tasarımcılardan politikacılara projeye müdahil kesimlerin tasarıları ve karşılaştığı engellerin yanı sıra anlaşmazlık ve yılgınlıklarını aktarıyor. 400 yıllık görkemli bir kurumun mimari dönüşümüne ışık tutan yapım ayrıca, Hollanda’nın kültür politikalarına dikkati çekiyor.

*

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin 22 Kasım özel gösterimini de içeren 4 Ekim - 29 Kasım programı yakında duyurulacak.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
13.9.2018 19:00:
BİTİŞ
29.11.2018
YER
SALT Beyoğlu
DÜZENLEYEN

SALT tarafından, Garanti Mortgage desteğiyle

İLETİŞİM

A: İstiklal Caddesi No:136 Beyoğlu, İstanbul
T: (212) 377 42 00