Öğrenci Çalıştayı: Kelime ve İmge Arasında

mimarizm.com / 15 Ekim 2019
3. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu kapsamında, TED Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan "Kelime ve İmge Arasında" başlıklı Öğrenci Çalıştayı'na son başvuru tarihi 17 Ekim.

3. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu kapsamında, 3-7 Kasım 2019 tarihleri arasında, TED Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Dr. Duygu Cihanger Ribeiro, Irmak Yavuz, Başak Aycan ve Merve Nalçakar yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan Öğrenci Çalıştayı'na başvurular 17 Ekim 2019 Perşembe günü 18:00'e kadar alınıyor.

Kelime ve İmge Arasında

"Bir gün doğru kelimeleri bulacağım ve onları basit olacaklar"; Jack Kerouac

Kentsel planlama ve tasarım süreçlerinde, kelimeler, kavramlar ve kavramların gömüldüğü anlatılar, görsel iletişimin gücüyle buluşuyor, uyumlanıyor ya da çatışıyor. Peki, planlama ve tasarım çalışmalarımızda kullandığımız teknik veya genel kavramlardan oluşan bu ‘jargon' gerçekten bizlerde veya insanlarda ne gibi bir anlam uyandırıyor? Dilimize ‘pelesenk' kimi kelimeler ne kadar anlamlı? Ağzımızdan çıkan kavram ile gösterim yöntemlerimiz ne kadar ilişkili?

Bunlar ve benzeri sorularla başlayacak olan "Kelime ve İmge Arasında" başlıklı Öğrenci Çalıştayı, son dönemde gelişen kentsel planlama ve tasarımda anlatı yöntemine giriş dersi ile başlayacak, devamında ise katılımcıları grup çalışmaları, alan gezisi, video ve haritalama gibi farklı yöntemlerle  buluşturacak. Bir türlü "anlamı tam oturmamış" ya da "bakış açısına göre" sürekli değişen disiplin ve çalışma alanlarımızın farkına varmayı amaçlayan çalıştay, farklı çalışma gruplarıyla günümüzdeki ve geleceğin planlama ve tasarım sözlüğündeki kelime ve imgelere odaklanacaktır.

Başvuru formu için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :