Oda Söyleşileri - 5: İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları

mimarizm.com / 14 Ocak 2020
Oda Söyleşileri'nin beşincisi "İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları" başlığıyla 16 Ocak akşamı Ahmet Demirtaş'ın katılımıyla gerçekleşecek.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Oda Söyleşilerinin beşincisinde Ahmet Demirtaş’ı konuk ediyor.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nin 2016 yılında “İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları” üzerine başlattıkları proje Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya illerini kapsamaktadır. 24 adedi Ankara sınırlarında olmak üzere toplam 44 kalıntı orman belirlenmiş olup; bunların yapısal özellikleri, ekolojik, sosyal ve ekonomik işlevleri araştırılmıştır.

34 gönüllünün katıldığı çalışmaların sonunda “İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları” kitabı yayımlanmıştır. Ayrıca, aynı adlı belgesel filmi hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında; kalıntı ormanların yapısal özellikleri, çevresinde yaşayan halkın bunlara ilişkin düşünceleri ve günümüzdeki tehditler belirlenmiştir.

Kalıntı Orman: Geçmiş dönemlerde geniş alanlar kaplayan ormanlar yakacak ve yapacak amaçlı kesimler, tarla açma, otlatma, yerleşim, yangın gibi etmenlerle küçülerek günümüzde adacıklar biçiminde varlığını sürdürebilmektedir. Yok edilen ormanları günümüzde, tarım alanı, yerleşim yeri veya bozkır (antropojen bozkır) olarak görmekteyiz.

‘İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları’ başlıklı söyleşi 16 Ocak 2020 Perşembe saat 18.30'da M. Kemal Sarp Salonu'nda ile gerçekleşecektir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :