2016 Uluslararası RIBA Ödülü

mimarizm.com / 11 Şubat 2016
Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA - The Royal Institute of British Architects), dünyanın en iyi yeni binasını ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediği Uluslararası RIBA Ödülü’nü duyurdu. Olumlu toplumsal katkısı olan, mükemmel tasarım ve mimari iddiayı en iyi temsil eden binayı ödüllendirecek yarışmanın son başvuru tarihi, 8 Mart 2016.

Yarışmanın kazananı, dünyaca ünlü mimar Richard Rogers’ın başkanlığını üstlendiği, NLÉ’nin kurucusu ve yöneticisi Kunle Adeyenmi, Gumuchdjian Architects’in kurucusu ve RIBA ödül komitesi başkanı Philip Gumuchdjian’ın da aralarında bulunduğu Büyük Jüri tarafından belirlenecek. Değerlendirme sürecinde yer alacak diğer jüri üyeleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

RIBA’nın titiz değerlendirme süreci kapsamında, uzman jüri üyeleri ön elemeyi geçen binaların her birini iki kere ziyaret edecek. Büyük Jüri, finale kalan altı binayı belirledikten sonra, kazanan binayı seçmek üzere bu altı binayı bir kez daha ziyaret edecek. 

Büyük Jüri (soldan sağa): Richard Rogers, Kunlé Adeyenmi, Philip Gumuchdjian

RIBA'dan uluslararası katılıma açık yeni ödül programı

RIBA, dünyanın en iyi yeni binalarını keşfetmek ve mimarlığın dünya çapında toplumlara kattığı değeri göstermek amacıyla yeni bir yarışma düzenliyor. Uluslararası RIBA Ödülü, yılın en önemli ve en ilham verici binasına verilecek. Kazanan bina, görsel etkileyiciliğinin yanı sıra, hem yaratıcı düşüncenin ve mükemmel mimarinin örneği olarak, hem de kullanıcılarına ve fiziksel çevresine sağladığı katkı ile değerlendirilecek. 

Uluslararası RIBA Ödülü’ne bu ilk yılında, yapımı son üç yıl içinde tamamlanmış (1 Ocak 2013 – 1 Şubat 2016 arasında) binalar katılabilecek. Bundan sonra gerçekleşecek yarışmalarda, ödül son iki sene içinde tamamlanmış bir binaya verilecek. 

Mimari başarıda yeni ve uluslararası standartları belirlemeyi hedefleyen yarışmaya gelen başvuruları, dünyaca ünlü mimar Lord Richard Rogers önderliğinde, uzman bir panel değerlendirecek. İlki gerçekleşecek olan Uluslararası RIBA Ödülü’nün kazananı, Aralık 2016’da Londra’da düzenlenecek resepsiyonda açıklanacak.

RIBA Merkez Binası

Yeni ödül programı hakkında ne dediler?

RIBA Başkanı Jane Duncan:
“Mimari mükemmelliği dünya çapında duyuracak bu yeni ödülü sunmak bize heyecan veriyor. Amacımız, Uluslararası RIBA Ödülü’nün, dünyanın en yenilikçi ve vizyon sahibi mimarlık örneklerini gün yüzüne çıkarması, iyi tasarıma sahip binaların ve mekanların çevrelerine ve topluma katacağı olumlu değerlerle ilgili yerel ve küresel tartışmalar için bir kıvılcım yaratmasıdır.”

Büyük Jüri Başkanı Richard Rogers:
“Uluslararası RIBA Ödülü açılışında, jüri başkanlığı yapmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Mimarlığın küresel alanda değişen taleplere nasıl tepki verdiğini ve sorunları nasıl çözdüğünü keşfetmek için sabırsızlanıyorum. Küresel ölçekte mimari mükemmeliyeti değerlendirmek ve desteklemek konusunda yeni bir standart getirecek olan Uluslararası RIBA Ödülü yarışmasını başlatmak için sabırsızlanıyoruz.”

NLÉ Projects Kurucu Direktörü ve Uluslararası RIBA Ödülü jüri üyesi Kunlé Adeyemi:
“Dünya çapındaki en heyecan verici ve iddialı binaları keşfetmeyi umduğumuz Uluslararası RIBA Ödülü’nün jüri kurulunda yer almak bir ayrıcalık. Bu, RIBA’nın her ülkeden bütün mimarların katılımına açtığı ilk yarışma. Dünya genelinde mimarların kendi yerel  coğrafyalarındaki çetin zorlukları ve fırsatları, yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle nasıl değerlendirdiklerini keşfetmek için sabırsızlanıyorum.”

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :