Öğrenciler Kuş Evlerini Parametrik Tasarımla Yeniden Yorumladı

mimarizm.com / 02 Aralık 2015
Aslı Ağırbaş'ın yürütücülüğünde  gerçekleşen parametrik tasarım lisans dersinde bu kez kuş evi teması ele alındı. Metaball geometrisi kullanılarak tasarlanan kuş evleri lazer kesimle üretilip hayata geçirildi.

Elif Cılız ve Sümeyya Yazmacı - FSMVÜ

Sadece insanlar için değil hayvanlar için de tasarım yapılabileceği konsepti ile başlayan derste, deniz canlılarının popülasyonunun artması için batırılan gemiler, Osmanlı toplumundaki köşk, saray, cami, çeşme gibi yapıların cephelerine yapılan kuş evleri gibi konulara yer verildi.


Büşra Cer - FSMVÜ

Temel algoritmik tasarım süreci ele alındıktan sonra öğrenciler dijital eskizlerle tasarımlarını geliştirdiler. Kuş evini metaball geometrisi kullanarak farklılaştırıp modernize eden öğrenciler, Rhino ve Grasshopper programlarını kullanıp, lazer kesim tekniği ile tasarımlarını hayata geçirdiler. Ders kapsamında, formla beraber malzeme seçimi, denge, renk, doku gibi kriterleri bir arada düşünebilme yetilerini ve algoritmalar kullanarak tasarım yapabilme becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra fabrikasyon sürecini de deneyimlediler.


Enes Yazgan ve Ertuğrul Yılmaz - FSMVÜ

Kuş evlerini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı kampüsü bahçesinde ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç kampüsü bahçesinde görmek mümkün.


Naim Üldeş ve Tolgay Aras - FSMVÜ


İlknur Yıldırım - FSMVÜ


Merve Eriş ve Ömer Faruk Abalıoğlu - FSMVÜ


Saadet Çakır ve Rabia Demir - FSMVÜ


Göktuğ Hazer ve Muhammed Oy - FSMVÜ


Esat Candaroğlu - FSMVÜ


Emir Alban - FSMVÜ


Gökçe Yeşiloğlu - MSGSÜ


Tuğba Yıldız ve Şeyma Akyıldız - FSMVÜ


Umut Erkin Güngör - MSGSÜ


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :