Ruhu Besleyen Üçlü İttifak

Amber EROYAN / 20 Aralık 2012
'Ruhu besleyen' mekanlar yaratmak üzere yola çıkan Soul Group, Kuruçeşme'de faaliyete giren İncirli Şaraphane, Kydonia ve La Mancha ile dünya mutfakları arasında gastronomik bir ittifaka imza atıyor.

Birbirini tekrarlamayan ve 'ruhu besleyen' mekanlar yaratmak üzere 2003 yılında yola çıkan Soul Group, Kuruçeşme'de faaliyete giren İncirli Şaraphane, Kydonia ve La Mancha ile dünya mutfakları arasında gastronomik bir ittifaka imza atıyor.


Balayı tatillerinde ortaya çıkan bir fikir, bir aşk çocuğu olan Banyan ile uluslararası ölçekte başarı elde eden Cem - Aslı Pasinli çiftinin yeni girişimi olan bu leziz üçlü, 19 Kasım itibariyle kapılarını lezzet tutkunlarına açtı.

Alaçatı'daki Kydonia'nın kışlık mekanını açmak üzere kolları sıvayan Soul Group, Kuruçeşme'deki binanın verdiği ilhamla projeyi biraz daha genişletme kararı alıyor. Marmara Şarapları'nın üretim yeri olarak kullanıldıktan sonra İznik Çini Vakfı'na ev sahipliği yapan binanın yenileme projesi; Plato Mimarlık ortakları Şeyda Taşçılar, Erdoğan Ural ve Göksel Oral tarafından yürütülmüş.

Boğaz hattında olduğu için uygulamaya geçişi ve tamamlanması yaklaşık bir yılı bulan mekan; giriş katında İncirli Şaraphane, orta katta Kydonia, teras katında ise La Mancha'yı barındırıyor.

Adını bahçedeki incir ağacından alan şaraphane, bir yandan eski fonksiyonu ile simgesel bir bağ kurarken, bir yandan da 'En İyi Etnik Restoran' ödüllü Banyan (Hint inciri) restorana saygı duruşunda bulunuyor. Ağaçlarla kurulan ilişki üst katlarda da devam ediyor. Girit mutfağının tarihi tatlarını günümüze taşıyan Kydonia'nın zeytin ağaçları Ege'nin; La Mancha'nın palmiyeleri ve zakkumları ise Akdeniz'in florasını iç mekana taşıyarak pastoral bir etki yaratıyor.


Öğlen ve akşam servis veren mekanlar, mutfak servisinin kapanmasının ardından, Boğaz'a nazır şarap keyfi yapmak isteyenler için gece 2'ye kadar açık kalıyor.
Sonraki sayfada:
İncirli Şaraphane >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :