Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

New York'tan İstanbul'a: Spice Market by Jean Georges

E. Seda KAYIM / 05 Eylül 2008
İstanbul için konulan 'dünya lezzet odağı' hedefine 2010 telaşesi içinde daha da bir yoğunlaşılmışken, gün geçmiyor ki yeni bir gastronomi mekanı ile yüz yüze gelmeyelim. Bunlardan biri, dünyaca ünlü 'restaurant markası' "Spice Market by Jean Georges" oldu.

İstanbul için konulan ‘dünya lezzet odağı' hedefine 2010 telaşesi içinde daha da bir yoğunlaşılmış iken, gün geçmiyor ki yeni bir gastronomi mekanı ile yüz yüze gelmeyelim. Herald Tribune'un "İstanbul'un yeni ‘hip' mahallesi" olarak tanıttığı Akaretler'de konumlanan, Osmanlı'nın ilk toplu konut projesi olan sıra evlerin uzun ve hummalı restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, ticaret odaklı bu yerleşmenin söz konusu lezzet duraklarına da ev sahipliği yapmasına şaşmamak gerek. Bunlardan biri, üzerine çokça konuşulan ve konuşulmaya da devam edilecek olan dünyaca ünlü restaurant markası Spice Market oldu. 8 Nisan'da W Hotel'in içinde hizmete giren ‘Spice Market by Jean Georges'- Akaretler'in restorasyon açmazlarından uzakta bir yerden değerlendirmeyi başarırsanız - tüm detaylarından ve atmosferinden sonuna dek keyif alacağınız, gerçekten başarılı bir mekan.

 

Beşiktaş'tan Maçka istikametinde yürürken çıktığınız Akaretler yokuşundaki değişim, gözden kaçacak gibi değil. Arnavut kaldırımlı bu geniş bulvardan yukarı doğru tırmanırken karşınıza çıkan köşe parsele yerleşmiş W Hotel'de aynı şekilde... Gösterişli otelin giriş kapısından içeri ‘dalıverdiğinizde' oldukça loş, hatta karanlık bir hacimde buluyorsunuz kendinizi. Küçük bir yönlendirme ile ulaştığınız rampa sizi, siyah perdelerin arasından arka lobiye taşıyor; karşınıza çıkan ilk ‘obje' olan şeffaf, aydınlatılmış açık merdiven ise Spice Market'ın ilk sinyallerini veriyor.

Merdivenlerden çıkarak ulaştığınız restaurantın karşılama lobisi, oldukça ferah. Yaklaşık 4 metrelik tavan yüksekliği ile bu geç Osmanlı konut yapısının içinde ‘boğulmak' zaten pek mümkün değil. Restaurant girişinin hemen sağ tarafında konumlanan ana bar, siz henüz geniş mekanın havasını solumaya ve küçük detaylara yönelmişken gözlerinizi kamaştırıyor. Bu kamaşma, şüphesiz, büyük bir hayranlıktan ziyade bir mücevher gibi parıldayan arka bar bölücü elemanından kaynaklanıyor. Ve bu noktada Spice Market'ın mimari eğilimleri ile ilgili en net ve doğru çıkarımı yapıyorsunuz: Ortogonal şekilde bölümlenmiş boşluklu ahşap panelin her bir bölüntüsünde yakaladığınız çağdaş yorumlu İslam bezeme figürleri, mekanın gastronomi mimarlığında yakın dönem trendi ‘minimal - oryantalizm'i yakaladığına işaret ediyor.

Mekanın mimarı Mahmut Anlar, Spice Market ve dolayısıyla W Hotel'in konsept kararları hakkında şunları söylüyor: "Spice Market konseptini gerek mutfak, gerek ambians açısından özetleyen tek kelime; etnik. Spice Market'ın New York'taki orijinal yerinde de bunu fazlasıyla hissediyorsunuz. İstanbul'daki fark ise, öncelikle W Hotel'in içinde ve de tüm konsept bünyesinde bunun uygulanmış olması.Sonuçta W İstanbul konseptini belirlerken çıkış noktamız, tarihi Akaretler Binası ve Osmanlı idi. Farklı etnik kültürlerin etkisinin Osmanlı sanatında fazlasıyla mevcut olması bize, Spice Market'ı İstanbul'u W içinde yorumlamakta ve ahenkli bir sentez oluşturmakta çok yardımcı oldu. Sonuç olarak Osmanlı etniği ile yorumlanmış bir Spice Market ortaya çıktı."Anlar'ın açıkladığı bu etnik etkileşim, elbette sadece Spice Market'ın özgün mimari detaylarıyla değil, aynı zamanda mutfağı ile de büyük bir tutarlılık içine. Restaurantın ‘Güneydoğu Asya' olarak tanımlanan mutfağı, ağır füzyon ögeleriyle yöresel mutfak geleneklerini nasıl yorumluyorsa; mekanı da aynı şeyi yapıyor. Hatta bir artıyla: Spice Market'ın uluslararası ün sahibi şefi ve sahibi Jean Georges Vongerichten, restaurantın menüsüne İstanbul'a özel dokunuş ve tatlar eklerken, Mahmut Anlar da mekanın ‘New Yorker' etnisitesini süzerek geleneksel Osmanlı mimari dilini oyunun içine katıyor.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları